Här är torsdagens nyheter om covid-19

Under torsdagen rapporterades 33 nya fall av corona i Östergötland. Här har vi samlat några av nyheterna från Östergötland, Sverige och världen gällande coronavirusets framfart.

Östergötlands län2020-03-19 21:00

På onsdagen uppgick antalet smittade i länet till 55 men under dagen (läs torsdagen) har den siffran stigit till 88 konstaterade fall – det är en ökning på 33 fall på ett dygn. Region Östergötland upp att sex av de smittade vårdas i isolering på sjukhus, varav två vårdas i intensivvård på Vrinnevisjukhuset. 

Även flertalet anställda som arbetar inom sjukhusvården i Östergötland har smittats av coronaviruset.

Det är högt tryck hos 1177 och nu har läkarstudenter, som är i slutet av sin utbildning, fått förfrågningar om att hjälpa till under det ökade sjukvårdstrycket. Det gäller telefonrådgivning inom vårdguiden 1177. 

De flesta frågor om immunitet mot den nya virussjukdomen, covid-19, hänger ännu i luften.

Personal inom färdtjänsten är orolig för att bli smittade. Det är hög smittorisk bland både förare och passagerare inom färdtjänsten. Det uppger färdtjänstföraren Olle Rosén. Under torsdagen meddelar även trafik- och samhällsplaneringsnämnden att de förbereder sig för att sjukfrånvaron kan bli stor bland förare som kör färdtjänst och sjukresor. Därför införs nu tillfälliga regler för färdtjänst och sjukresor i Östergötland. 

En liten ljusglimt under dagen har vi sett på lanthandeln i Rök. På landsbygden märker butiksägarna av att människor ändrat sina beteenden. 
– Vi såg lite av ett uppsving i slutet av förra veckan, efter regeringens restriktioner om folksamlingar. Det känns som att en del människor hellre handlar på en liten butik än de stora butikerna i städerna, säger butiksbiträdet Linda.

Vår vardag har förändrats drastiskt på bara ett par veckor och det är förståeligt att många känner oro, stress eller ångest just nu. Psykologen Lisa Backlund har en del tips på hur man kan tackla dessa känslor. 

Sedan gymnasierna bytt till distansundervisning har skollivet förvandlats för många som fortfarande hoppas kunna ta studenten. 

Utrikes

Med över 3 400 människor dödsfall är antalet döda nu högre i Italien än Kina, där utbrottet startade, uppger institutet för civilskydd.

Miljontals kan avlida i virusutbrottet om det får en okontrollerad spridning, varnar FN:s generalsekreterare António Guterres.

Donald Trump vill att USA:s läkemedelsmyndighet tillåter en ny medicin för coronasjuka, det ännu ej godkända läkemedlet remdesivir.

Sport och nöje

I sportens värld är coronakrisen påtaglig. Gymkedjan Actic kommer varsla 900 personer, men hur det påverkar verksamheten i Östergötland är fortfarande oklart. LHC meddelar att de kan tvingas till permitteringar. 
Ordföranden Roger Ekström säger att inga sådana beslut är tagna, men diskussioner förs och det kan även bli tal om att skjuta på semestrar och liknande. 

Många ägnar dagarna åt att titta på film via olika streamingtjänster på nätet, samtidigt som andra kopplar upp sig för att jobba på distans. Som ett svar på det kommer Netflix att sänka kvaliteten på allt sitt innehåll i Europa de kommande 30 dagarna för att förhindra att internet går på knäna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!