Svar till "Ett vanligt corona-samtal på en skola" (18/12).
Det är inte bara F-6-lärarna som jobbat häcken av sig hela året utan även personalen på fritids. Det är ofta fritidspersonalen som vikarierat för klasslärarna när de varit borta och sen fortsatt arbeta på fritids resten av eftermiddagen.
Vi tycker det är bra av Linköpings kommun att inte stänga tidigare. För var skulle eleverna som vanligtvis inte har en fritidsplats varit om inte vårdnadshavarna kunnat vara lediga? Jo, på fritids där det ofta finns färre personal än vad det gör under skoltid.
Tack kommunen för att ni visar att ni värderar fritidshemspersonalens arbete lika med lärarnas i detta avseende. Vi är också tacksamma att vi lyckades lösa vår julledighet som vi verkligen behöver i år.
God Jul till alla som jobbar inom skolans värld och hoppas att alla som vill/kan vara lediga får det så vi orkar även nästa år.