Svar på ”Våra barn förtjänar en hamburgare då och då” (28/1):
Det var ju tacknämligt av henne att godkänna kulturskribenternas analys som om de inte redan visste det. Vad gäller innehållet i debatten kan man diskutera vilken nivå Socialdemokraterna höll när en ledamot i oppositionen i kommunfullmäktige nyligen blev fullständigt utskälld av en socialdemokrat utan att det stoppades. Då hade ni också synpunkter på nivån i debatten. Något som även tagits upp i media. Har ni helt lyckats förtränga hur ni själva angrep Alliansen under förra mandatperioden? Är det ni som bestämmer vad som är en rimlig nivå? I opposition är det vårt uppdrag att granska er som styr men också tydliggöra vår egen politik. Vi förstår att ni inte gillar att vi har andra budgetprioriteringar än vad ni har men så fungerar det i politiken. När ni nu styr med Moderaterna kan ni inte göra de satsningar som behövs inom välfärden.
Vi Liberaler anser att prioriteringarna i er tilläggsbudget i grunden är bra. Men framför allt har ni Socialdemokrater, Moderater och Centerpartister helt missat förskolan och gymnasieskolan i er gemensamma budget. Skolan är ett kommunalt ansvar efter att ni sossar kommunaliserat den, något som vi liberaler var emot och är fortfarande. Det är ett ansvar som nu vilar på er.
Vi Liberaler har vid ett flertal tillfällen lämnat in motioner och nämndinitiativ för att öka föreningsstödet, något som ni och Centerpartiet röstat ner. Det är väl klart att vi då reagerar när satsningen nu finns i er budget som ni förhandlat med Centerpartiet. En bra satsning men Centerpartiets tidigare agerade har fördröjt den satsningen. Detsamma gäller för färdtjänsten där vi mer än en gång lämnat in förslag på minskad avgift. De förslagen röstade även ni och Centerpartiet ner för att nu ta in det i er tilläggsbudget. Det har också lett till en fördröjning för de som är beroende av färdtjänsten. Är det vad ni kallar politik på hög nivå?
Att barn och unga klarar skolan är en av de viktigaste skyddsfaktorerna för att förebygga utanförskap, kriminalitet och ohälsa. Allt börjar i förskolan. Oräkneliga är de insändare i Corren som beskriver den nuvarande situationen på våra förskolor. Personal går på knäna och känner stress och ovisshet på grund av vikariebrist, sjukskrivningar gör att barnen blir otrygga. Föräldrarna är inte alls nöjda med situationen i sina barns förskolor. Satsningarna i er budget för 2025 räcker inte för att öka bemanningen i förskolan på en rimlig nivå. Då är det väl märkligt att en satsning på förskolan nu lyser med sin frånvaro i er tilläggsbudget.
Hur ser det då ut inom gymnasieskolan? Där går nu framför allt resultaten ner bland flickorna. Kan det bero på att ni inte tidigare satsat särskilt mycket på gymnasieskolan och nu i er tilläggsbudget på 125 miljoner endast menssäkrat den för 125 000. Men varför har ni inte säkrat upp flickornas resultat? Det om något är en jämställdhetsfråga.
Vi behöver en skolpolitik som inte enbart gör riktiga satsningar på skolan när det börjar närma sig val. Så fungerar det inte i skolan. Där fungerar inte berg- och dalbana. Där behövs en långsiktighet.
Utifrån ovanstående ville vi därför i budgeten använda de 17 miljoner som finns tillgängliga eftersom ni inte använt dem till att satsa på förskolan och gymnasieskolan. Det anser vi är politik på hög nivå.