Det var klockan 15.46 som larmet inkom om händelsen på väg 23/34 (Nya Kalmarvägen), inte långt från Kåparpsrondellen mellan Mjärdevi och Jägarvallen. Där hade det börjat brinna i ett däck på lastbilssläpet, vilket orsakade kraftig rökutveckling.
– Man misstänkte att det var överhettade bromsar som orsakade det här, säger Johnny Gustavsson, polisens presstalesperson.
Räddningstjänsten Östra Götaland meddelade på sin hemsida:
"Ägaren har själv tömt handbrandsläckare och dämpat branden."
Man uppgav vidare att väg 23/34 hade stängts av i södergående riktning, mot Kisa, under släckningsarbetet som pågick till 16.20-tiden. Då meddelades det att styrkorna hade lämnat platsen.
Lastbilssläpet behövde dock bärgas från platsen, och det arbetet innebar fortsatta trafikproblem med begränsad framkomlighet under sena eftermiddagen.