– Det är ett kul motstånd att möta. De gör sällan misstag och spelar klassisk volleyboll, berättar Poa Andersson efter genrepsträningen inför skärtorsdagens match.
Men som sagt, det är ett tufft motstånd som LVC tar sig an i semifinalspelet. Sen LVC:s damer tog klivet upp i högsta serien har laget inte lyckats vinna mot Engelholm en enda gång. Första mötet i semifinalserien? Förlust med 3–0.
Faktum är att, över samtliga 15 matcher mellan Engelholm och LVC, så är det totala resultatet häpnadsväckande 45–8 i set.
– Vi ska inte ändra hur vi spelar. Det gäller att lita på vårt spel och sikta på det mål som vi har satt upp, fortsätter Poa som gör sin andra säsong i Linköping.
När Poa inte satsar mot guld – har hon fullt upp med läkarstudier.
– Man kan fråga sig hur det går ihop och förra året var det tufft. Men nu har jag hittat min studieteknik och utan idrotten hade jag nog blivit tokig.
Och trots att läkarprogrammet inte är en elitsportsatsning så jagar hon även här ett guld.
– Läkarstudenter är ju väldigt sportiga och jag ska faktiskt vara med i "Med-SM"-laget (Med-SM är de årliga tävlingar mellan samtliga läkarprogram i Sverige).
Till Med-SM är Poa uttagen i inte mindre än tre sporter. Utöver volleyboll, också fotboll och dragkamp.
– Fotboll har jag inte spelat på många år men dragkamp är jag nog riktigt bra på. Vi tränar ju en hel del benstyrka, skrattar hon.
Med-SM avgörs i maj. Men först ska Engelholm besegras lagom till påsken.