Anja Pärson bara trea i SM

Vemdalen2003-03-29 17:33

Anna Ottosson tog den sista guldmedaljen på damsidan i alpina SM 2003.

Christine Hargin blev tvåa och Anja Pärson trea i slalomtävlingen.

På herrsidan var det sensationer på båda topplaceringarna - guldmedaljören Per Rönnmark jublade ikapp med tvåan Charlie Bergendahl.

Om vädret har varit fördelaktigt för åkarna under de tre första dagarna av mästerskapet var det rena motsatsen på lördagen. Kallt, blåsigt och snöblandat regn gjorde att backen utvecklades till en mardröm för samtliga.

I herrarnas andra åk blev det nästan komiskt med alla uråkningar. Av 82 startande i herrklassen i första åket kom endast 22 i mål efter andra.

Storfavoriterna i herrklassen, Martin Hansson och Johan Brolenius, körde båda två bort sig i andra åket. Hansson hade ledningen men fick alltså vika sig för den enormt svåra backen och guldgossen och Luleå-åkaren Per Rönnmark.

Damerna hade det lite lättare på grund av att de åkte före herrarna. Där kom mer än hälften i mål.

Jättekul att vinna, skönt att slalomformen håller i sig. Min taktik var att köra säkert men tillräckligt snabbt på grund av underlaget, sade vinnaren Anna Ottosson.

Christine Hargin som kom tvåa var helt överväldigad efteråt:

Superkul! Jag är jätteglad, det här var bättre än vad jag någonsin kunde hoppas på, sade hon.

Anja Pärson lyckades inte heller den här gången att få sitt första SM-guld i slalom, men hon riktade först och främst in sig på att vinna kombinationen och köra säkert.

Det var bara en sörja i backen, väldigt mystiskt att åka på. Det är så svårt under de här förhållandena så jag satsade på säkerhet, sade hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!