Södergren missar Umeås vc-tävling

Umeå2004-02-18 10:20

Skidåkaren Anders Södergren är sjuk och tvingas stå över helgens världscuptävlingar i Umeå.

Det är bättre nu men inte bra. Känner mig fortfarande risig, säger Anders Södergren.

Efter en bra inledning på säsongen raserades formen av sjukdom direkt efter nyår.

Den gångna helgen blev Anders Södergren femma i Oberstdorfs skiathlon och såg ut att vara återställd. Då var det dags att krypa ner i sjuksängen igen.

Nu minskar hans chanser att avancera i världscupsammandraget där Södergren nu ligger sexa, men bara 44 poäng bakom Mathias Fredriksson på andra plats.

Det där bryr jag mig inte så mycket om, det är inget av mina mål den här säsongen. Visst är det kul att vara högt upp, men framför allt hade det varit kul att åka i Umeå. Det tråkiga är att jag missar den tävlingen, säger han.
Synd också på stafetten, nu när vi skulle ha det bästa laget.

Anders Södergren riskerar också att missa femmilen i Holmenkollen nästa helg, den tävling som stått allra högst på prioritetslistan. Som bäst har han varit fyra där, nu var siktet högre ställt.

Även om han kan starta i Holmenkollen är risken stor att orken inte räcker.

Det är jäkligt synd, för det är den tävlingen jag ville köra bäst på i vinter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om