Det kan vara otacksamt att vara fotbollsspelare i Umeå IK, fråga bara Ramona Bachman.
Schweiziskan byttes in i slutskedet av Uefa Women's Cup-finalen och skapade fem målchanser mer eller mindre på egen hand.
Men trots succéinhoppet petas 16-åringen i matchen mot Kif Örebro på torsdagen.
Jag hade gärna spelat men tror jag får chansen på söndag, säger Bachman enligt Västerbottens Folkblad.
Umeå IK väljer att spela Elaine och Marta från start och ha Xiaoxu Ma på bänken - och då man bara får ha tre icke-EU/EES-spelare i damallsvenskan tvingas Bachman stanna hemma.
Det svenska fotbollsförbundet har valt - till skillnad mot till exempel Svenska Ishockeyförbundet - att inte jämställa schweiziska medborgare med EU/EES-medborgare.
Per definition är det ingen tolkningsfråga, i våra tävlingsregler finns det inget tolkningsutrymme. Schweiziska medborgare är inte att jämställa som EU-medborgare, säger förbundets chefsjurist Krister Malmsten till TT.