Elofsson tar time-out

Umeå2003-12-11 19:56

Per Elofsson har beslutat sig för att avstå från allt tävlande under återstoden av denna skidsäsong.

Elofsson, som bland annat har tre VM-guld och två totala världscupsegrar på meritlistan, fick tidigt i somras reda på att han lidit av överträning och har hittills den här säsongen inte alls varit i form.

Därför har skidkungen nu fattat beslutet: Det blir inga fler tävlingar i vinter.

Man måste dra i handbromsen någon gång för att det här inte ska dra ut i oändlighet, säger Per Elofsson.

Tillsammans med landslagstränaren Ola Rawald och fysiologen Michael Svensson har Per Elofsson under hösten försökt att hitta ut ur mörkret utan att lyckas.

Träningslägret i november i Bruksvallarna gav inte de svar han önskade och i världscuppremiären i Beitostölen blev den tvåfaldige totalsegraren i cupen bara 50:e man.

Situationen är helt ny för mig. Tidigare var allt enkelt, det var bara att tuta och köra. Då kände jag minsta signal i kroppen själv, nu behöver jag guidning för att tolka dem, säger Per Elofsson.

Hela tiden har tanken varit att tävla sparsamt den här vintern och att låta resultaten komma i andra hand.

När Per Elofsson för några dagar sedan fick besked om resultaten från de prov som tagits i Uppsala ändrades planen.

Jag är ingen expert på sånt där, men det är något i muskelcellerna som inte är bra. Därför behöver kroppen mer tid om jag ska komma upp på bredare väg - så att jag inte hamnar i diket en gång till.

Målet är att vara helt återställd från överträningen i april. Det är då avstampet inför VM-vintern 2005 sker.

Beslutet var inte lätt att ta. Man vill ju vara med och tävla - det är det som är livet, men nu får jag ta konsekvenserna och se fram emot träningen inför nästa säsong i stället.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om