SM-guld för Sandör

I ett tufft startfält med de flesta från den absoluta Sverigeeliten i triathlon var det Sandör som spurtade hem SM-guldet i sprint.

Foto: Christine Olsson/TT

Triathlon2018-07-29 19:34

– Jag hade guldet att försvara och det gjorde jag, säger en glad Sandör och fortsätter:

– Kanske lite dålig start på simningen med en del slag men löpformen är riktigt bra så där drog jag ifrån med 30-talet sekunder.

SM-sprinten (750 meter simning, 20 kilometer cykling och 5 kilometer löpning) som avgjordes i Borås blev alltså ytterligare en framgång i Sandörs fina säsong, vilken bland annat innehållit en tredjeplats på Europacupen i Polen.

Efter denna SM-seger väntar nu fortsatt satsning mot EM i triathlon som avgörs i Glasgow om två veckor.

– Målet är att komma topp 20 men också där ser det riktigt tufft ut, förhoppningsvis får jag en ännu bättre känsla i nästa veckas Europacup nere i Malmö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!