LÄS MER: Larssons sköna trendbrott i Båstad
– En riktig nagelbitare, skönt att det gick vägen, säger Cornelia Lister till sporten.
4–6, 6–3, 11–9 slutade matchen på bana ett mot Beatrice Gumulya/Jessy Rompies från Indonesien. Precis som i den första omgången hamnade Lister/Voracova i ett tidigt underläge och var på väg mot förlust.
– Vi spelade dåligt i början samtidigt som dom är riktigt bra dubbelspelare, säger Cornelia Lister.
Det såg mörkt ut vid underläge 0–1 i set, 1–3 i game och 0–40 i Cornelia Listers serve. Då vände matchen.
– Jag slog fyra serveess i rad och vi vann gamet. Efter det fick vi till vårt spel och förstod hur vi skulle störa dom, sa Cornelia Lister som fick stöttning på läktaren av kompisar och släkt från Linköping.
– Det har gjort väsen av sig här, säger Cornelia Lister och skrattar.
I singelturneringen vann Johanna Larsson mot 135-rankade Arantxa Rus från Nederländerna med förkrossande setsiffrorna 6–1, 6–0, vilket innebär att hon är vidare till den tredje omgången.
På knappt tre år har svenskan rasat från 45:e till 166:e plats på WTA-rankningen. Men i Swedish Open kan det ha vänt för Larsson – som efter krossen mot Arantxa Rus har vunnit två singelmatcher i följd för första gången i år.
– Jag hoppas på att nå hela vägen, säger Larsson.
Däremot blev det förlust för den andra svenskan, Mirjam Björklund.