Storsatsning – vi sänder alla matcher

Corren gör en jättesatsning på direktsänd fotboll under 2018.

Foto: Bild: Peter Jigerström/Bildbyrån/Jeppe Gustafsson. Montage: Corren

Fotboll2018-04-05 19:00

Vi kommer att på Corren.se och Klackspark.com, fritt för våra prenumeranter, visa samtliga matcher med Linköping FC i damallsvenskan och alla Linköping Citys och Åtvidabergs FF:s matcher i herrarnas division 1.

–  Det här är en av de största satsningar på direktsänd sport som någonsin gjorts av ett lokalt mediehus. Den här delen av satsningen gäller ju 82 matcher, så det blir mycket att göra framöver, säger Rickard Björling, som är projektledare för Östgöta Medias direktsända sport.

Linköpings FC är regerande svenska mästare och tippas att tillhöra det absoluta toppskiktet även den här säsongen. LFC spelar sin allsvenska premiär mot nykomlingen Växjö den 15 april, och den sänder vi direkt på Corren.se och på Klackspark.com, precis som vi gör med samtliga LFC:s seriematcher under säsongen.

Redan på lördag inleds vår stora fotbollssatsning när vi sänder premiärmatcherna i herrarnas division 1-fotboll med högintressanta nykomlingen Linköping City och klassikerlaget Åtvidabergs FF. City möter Nyköping hemma på Linköping Arena och ÅFF tar emot Ljungskile på Kopparvallen. Vi sänder dessa matcher direkt - plus samtliga Citys och ÅFF:s matcher, hemma som borta, under division 1-säsongen.

– Det känns förstås fantastiskt bra att kunna erbjuda detta till alla fotbollsälskare. Vi vet att intresset redan är stort för dessa tre lag och intresset kommer förhoppningsvis bara att växa med våra sändningar, säger Östgöta Medias sportchef Peter Mildaeus.

Även de tre inblandade klubbarna välkomnar beskedet om sändningarna.

– Kul! Det är alltid positivt att våra matcher sänds så att så många som möjligt kan följa oss. Att vi får större exponering i media gör också förhoppningsvis att vi kan få bättre förutsättningar för att göra vårt jobb, säger LFC:s klubbdirektör Maria Hagström.

– Jättekul att ni gör en sådan här satsning! Det brinner i kroppen nu och vi alla bara längtar efter att det ska dra igång. Att ni sänder våra matcher gör ju förhoppnings att intresset för Linköping City bara ökar, säger Tunkay Yuksel, ordförande i City.

– Jättebra! Att supportrarna kan följas våra matcher ser vi som positivt, både för dem och för våra sponsorer. Nu ser vi fram mot säsongen, säger Ingvar Gustavsson, ÅFF-ordföranden.

Under tidigare år har Östgöta Media producerat en mängd sändningar från matcher i de lägre, lokala divisionerna och det kommer vi också att fortsätta med våra sajter Corren.se, Klackspark.com, MVT.se och NT.se.

82 matcher

Under säsongen visar vi samtliga ÅFF:s, Citys och LFC:s seriematcher i direktsändning. Detta blir totalt 82 matcher, som visas fritt för våra prenumeranter.

Matcherna kommer att sändas på Corren.se, Klackspark.com, MVT.se, NT.se och VT.se (ÅFF och LFC).

Vi sänder våra matcher från damallsvenskan i samarbete med Spring Media och division 1-matcherna i samarbete med Ettanfotboll och produktionsbolaget DMC In sports.

Utöver detta kommer vi också sända en del lokala matcher från division 2 och nedåt. Vilka dessa matcher blir offentliggörs inom kort.

Premiärmatcherna: Lördag 7 april: Kl 15 ÅFF-Ljungskile (division 1 södra), Kl 16 Linköping City-Nyköpings BIS (division 1 norra). Söndag 15 april: Kl 15.30 LFC-Växjö (allsvenskan).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!