Teknova klart för slutspel

Med en omgång kvar att spela är Teknova Linköping SK klart för SM-slutspel. Nu jagar de andraplatsen i elitserien i söndagens avslutningsmatch.

Carl Remle och Teknova är klart för SM-slutspelet i squash.

Carl Remle och Teknova är klart för SM-slutspelet i squash.

Foto: Thomas Augustsson

Squash2019-03-30 19:13

Sista omgångarna i squash spelas i helgen i Roslagshallen i Stockholm. Och redan efter lördagens spel så säkrade Teknova LSK en plats i slutspelet.

– Vi har ju en match kvar i morgon så vi väntar lite med firandet. Men det är jätteskönt. Vi är suprnöjda, säger lagledaren Johan Fyhr.

Teknova säkrade slutspelsplatsen genom att under lördagen spela oavgjort 2–2 mot Skellefteå och sedan köra över Interrroc Upsala med 4–0.

– Skellefteå var ju tippade seriefavoriter så att få 2–2 mot dem är riktigt bra. Sen är det som sagt överkörning mot Interroc. Henrik Mustonen möter Wales nummer trre och soppar banan med honom och sen är det tre raka set i de övriga matcherna, säger Fyhr.

Teknova ligger inför söndagens match mot Intersquash trea i elitserien. Seger samtidigt som Skellefteå vinner mot Roslagen och de tar sig förbi Roslagen.

– Vi siktar ju på att knipa andraplatsen för att ha ett lite bättre läge i slutspelet, säger Fyhr.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om