Bra utgångsläge för Piraterna

Piraterna förlorade med 46-44 i den första SM-finalen mot Elit Vetlanda som därmed har två poäng till godo inför onsdagens returmöte i Motala.

Foto:

SPEEDWAY/VETLANDA2013-09-17 22:20

Så var matchen heat för heat här (extern länk)

Jonas Davidsson, som varit i en lång och djup formsvacka den senaste tiden, körde in hela 14 poäng i den första SM-finalen – vilket gör att Piraternas gulddröm lever inför returmötet.

– Jag kan inte förklara varför det gick så bra, men jag trivs på den här banan, sa Jonas Davidsson.

Motalasonen har varit på botten - totalt ur form och utan självförtroende den senaste tiden. Davidsson har inte alls levererat vad man kan förvänta sig men när det gällde som mest var han tillbaka i gammal god form. Han var Piraternas klart bäste förare i Vetlanda och körde in 14 poäng på sex heat i den första SM-finalen.

– Formen och självförtroendet är egentligen i botten men jag hittar ändå en styrka att komma tillbaka. Jag trivs på den här banan och lyckas ta fram det på något sätt.

Glad - och upprörd

Lagledaren Stefan Andersson var full av beundran för Davidssons insats.

– Jag vet att det finns där och nu får han ut det, det är så kul för Jonas skull. Han gör sin bästa match för säsongen.

Samtidigt var Andersson upprörd över Przemyslaw och Piotr Pawlickis insats. Bröderna tog blott sju poäng – tillsammans.

– Jag är besviken, de gör för mycket misstag, sa Stefan och suckade.

Piotr och Przemyslaw Pawlicki har alltid haft det svårt i Vetlanda – och den första SM-finalen var inget undantag.

Slarv gjorde att Piraterna tappade flera viktiga poäng när Piotr och Przemyslaw körde.

– De hittar inte runt på den här banan och det säger de själva också.  De åker tre varv med fart och sen ”safear”  de, det är så onödigt. Där finns det mer poäng att hämta.

"En god känsla"

På onsdagen väntar nu en minst sagt rafflande finalretur där Piraterna måste ta igen två poäng – och det känner Stefan Andersson att hans lag kan göra.

– Att förlora med två poäng i Vetlanda är starkt, framför allt i en final. Vi förlorade med 14 i serien och det måste jag vara nöjd med. Men vi ligger under med två och måste ta igen det på något sätt. Men jag har en god känsla.

Inför matchen rapporterade vi live från läktarna med bilder, kommentarer och klipp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!