Wingstedt startar i Sälen

VM blev en stor besvikelse för Emil Wingstedt med en diskning och förkylning. Nu är han frisk och siktar på revansch i världscupen. "Det kan bli skoj, världscupen är ett av mina mål i år", säger Wingstedt till TT.

Sälen2008-07-21 00:00

VM blev en stor besvikelse för Emil Wingstedt med en diskning och förkylning.

Nu är han frisk och siktar på revansch i världscupen.

Det kan bli skoj, världscupen är ett av mina mål i år, säger Wingstedt till TT.

Tre deltävlingar i världscupen står på programmet i Sälen de närmaste dagarna.

Tisdagens sprint vid Högfjällshotellet inleder, sedan fortsätter Emil Wingstedt och de andra i världseliten med långdistans på onsdagen och medeldistans på torsdagen, båda tävlingarna vid Hundfjället.

Den stora massan av O-ringenorienterare har redan satts i rörelse. Medan världscuplöparna satt i flygplanen på väg från VM avverkades den första etappen av tävlingen som i år har näst intill rekordformat.

I Berga by myllrade det till och med mer än på Vasaloppssöndagen när 23 648 orienterare från drygt 40 länder orienterade i samma skog där skidåkarna drar fram den första söndagen i mars varje år.

Ledde världscupen

Emil Wingstedt var i sitt livs form och ledde världscupen sammanlagt före VM i Tjeckien. Där gick allting snett.

I den inledande sprinten var han den kanske hetaste guldfavoriten efter sina två VM-guld på distansen men drabbades av en blackout, hoppade över en kontroll och blev diskad.

Eländet fortsatte med en förkylning som gjorde att han inte kunde starta i något av de övriga loppen. Det som på förhand såg ut att kunna bli en lysande VM-vecka slutade därför nattsvart.

Klart att jag är besviken, men idrotten är på det sättet. Det gäller att vara på topp den vecka när VM går, det klarade inte jag, säger Emil Wingstedt, som tränat i ett helt år med fokus på juliveckan i Tjeckien.

Men 33 år är ingen ålder för en orienterare och det kommer fler världsmästerskap.

Jag missade en väldigt bra möjlighet att göra bra VM-resultat men får säkert fler chanser att komma väl förberedd till VM och dessutom undvika sjukdomar, säger han.

Nu handlar det om världscupen, ett annat viktigt mål för säsongen.

Fem deltävlingar återstår men många viktiga poäng gick förlorade förra veckan. Nu ligger Emil Wingstedt trea och passerades av både den nya ledaren, schweizaren Daniel Hubmann, och fransmannen Thierry Gueorgiou som tog varsitt guld i Tjeckien.

Det ser lite tungt ut med tanke på att Hubmann gjort väldigt många bra resultat. Segern är nog borta men jag ska försöka att behålla min plats bland de tre, säger Wingstedt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om