På god väg mot svårare saker

En måste hålla sin skadade häst i form utan galopp, en håller tränarens plan på väg uppåt. I helgen delade Katrin Norling och Kim Axelsson på andraplatsen i Väderstads medelsvår B:2-dressyr.

Sexa. Amanda Holmertz och Celine Dion fick 63, 953 poäng i en regional medelsvår B:2, vilket inte räckte till prisplats i Väderstads tävling.

Sexa. Amanda Holmertz och Celine Dion fick 63, 953 poäng i en regional medelsvår B:2, vilket inte räckte till prisplats i Väderstads tävling.

Foto: Jörgen Auer

Ryktbart2016-03-22 09:30

Kim Axelsson från Beteby nära Konungsund och tävlande för Vikbolandets RF vill gärna debutera i svår klass i år med sin nioåriga häst Shakira. Riktigt när det sker vet inte Kim.

– På sensommaren kanske. Eller i höst. Svår klass känns i alla fall lite närmare nu efter den här fina insatsen, säger Kim efter att ha fått domarpoängen 66,9 i Väderstad HSK:s dressyrtävling.

Det är rekordpoäng för Kim och Shakira. Hästen har hon haft i sex år och den har fött två föl, nu fem respektive fyra år unga. Den yngre hästen Stern der Sonne tror Kim på. Ja, hon tror naturligtvis på Shakira också.

– Och vi har tränat hårt i vinter. Inför den här tävlingen tänkte jag bara på att hålla min plan, den plan jag har fått av min tränare Caroline Carlstedt.

En plan och träning som alltså resulterar i en andraplats nu. En delad sådan eftersom Mantorpsryttarnas rutinerade Katrin Norling fick exakt samma poäng med Zarina Cora, egentligen fälttävlanshäst och landslagsmässig precis som sin ryttare.

– Tyvärr hon fick en senskada i ena benet i höstas och får inte galoppera fort så fälttävlan är inte att tänka på nu då hon inte är helt bra än. Men jag vill ändå att hon ska känna på tävlingsmiljö och då passar det bra att starta henne i dressyr. Som här. Det blir ju ungefär som träning, kan man säga. Fast bättre.

När kan hon gå fälttävlan igen?

– Vi får vänta och se. Jag håller på med ultraljud nu för att kolla läget. Eventuellt kan hon starta i fälttävlan till hösten eller så måste hon rent av vänta till nästa år.

Överlägsen vinnare i Väderstads medelsvåra B:2 var Mikaela Alderin-Danielsson, tävlande för Jönköpings FK, på Bossanova YL. Ekipaget var ensamt om domarsiffror över 70 procent och noterades för 71,4.

Placerad blev även Mantorpsryttarnas Nina Fox-Stark med eleganta Elegant – 65,1 procent.

Just utanför placering hamnade Sophie Lindström, Kimstad RF, med Qanon LK och ekipaget fick 64,4 procent.

– Jätteskönt eftersom förra helgens tävling i Kumla inte gick bra. Då fungerade inte samspelet mellan oss alls, så därför gällde det nu att hitta ett bra flyt.

Så blev det. Sophie som bytt från Vikbolandets RF till Kimstad RF vill komma långt med sin ridning. Grand Prix är målet. Men om egna uppfödningen Qanon LK (Roger kallad) är hästen för det återstår att se.

Han var i alla fall Qanonbra i helgen.

Ryktbart

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!