Systrarna Sara och Elin Andersson vet vad de kan och vill. De har inte sökt sig till mer bebodda trakter utan stannat kvar i hembygden. I lilla Falerum, och ännu mindre Hästkullen. Fast det där är en sanning med modifikation. För visst har de rört på sig. Elin gick ut Vretagymnasiet i våras i Linköping och ett år äldre Sara (20) har trots sin ungdom redan varit och jobbat hos andra ryttare och stall i ett par års tid.
Sara har varit elev hos Louise Haga, Stina Lilje och dessutom har hon minsann varit och arbetat hos före detta OS-, VM- och EM-ryttaren Paul Schockemöhle i Tyskland (tre individuella EM-guld, OS-silvermedaljör i lag 1976).
Nu är hon hemma och driver sedan ett år tillbaka Stall Hästkullen tillsammans med syster Elin. Hos dem jobbar också Saras pojkvän och sambo Karcsi Bodon samt Ebba Seger.
– Vårt mål är att få så bra hästar som möjligt till både oss själva tävlingsmässigt och till våra kunder. Vi måste ha bra hästmaterial.
Det hittar de i Holland och stallet har redan utbildat och sålt ett 30-tal hästar vidare. Mest uppmärksammad har försäljningen av Geena Davis blivit, en häst som elitryttaren Royne Zetterman och hans Magic Park Stables köpte. En bra affär som gjorde att familjen Andersson kunde investera mer i gården och stallet. Man har köpt en lastbil till, har byggt nytt stall och gått från 20 till 32 boxar, köpt skrittmaskin.
Det enda som saknas nu är ett ridhus. Men kanske blir det ett så småningom om ett eventuellt markköp blir verklighet.
– Som det är nu så måste vi åka iväg för att visa häst. Oftast åker vi till Stall Ekbäcken i Valdemarsvik men vi har även varit hos Åtvidabergs ridklubb.
Mycket farande blir det. Särskilt som systrarna och deras medhjälpare tävlar nästan varje helg. Många gånger har de 8–10 hästar med sig. Mest unghästar. Till tävlingar i Linköping i våras kom de med 13! hästar.
– Vi tränar och tävlar, kör lastbil, kör foder, kör maskiner, vi smörjer, ryktar, mockar, papper ska skötas, filmer ska tas och redigeras till hemsidan. Vi har fullt upp, säger Elin.
Både Sara och Elin har tävlat upp till till 150 cm-hoppning på SM, och drömmer om stora framgångar, men ligger lite lågt.
– Nu prioriterar vi företaget och försäljningen. Men visst letar vi båda efter den där jättebra hästen, menar Elin där hon står i stallet och bekantar sig med syrrans Roulette du Rouet. Eller tvärtom. För det är mest hästen som ”pratar”. Den är på riktigt bushumör och drar ner mössan för ögonen på Elin.
– Han kan bli en bra speedhäst, men kommer aldrig att bli en häst för världscupen.
Ett uttalande som Sara själv fyller på lite senare:
– Det är han som ska dra in lite pengar.
Inte heller Elins 14-åriga Quite Nice ska säljas.
– Nej, vi har gjort för mycket tillsammans. Vi har ridit allt på henne, både Sara och jag. I Scandinavium, också. Och absolut ska inte heller shetlandsponnyn Nore säljas.
– Nore har vi alltid haft. Den fick jag när jag föddes, säger Elin.
Hemsidan stallhastkullen.se växer stadigt och har nu 1500 besökare dagligen. Frågan är när systrarna Andersson har tid att skriva den. Och blogga samt skriva på facebook.
– Vi uppdaterar när det händer något på gården och företaget och vi gör det på kvällen, lunchen eller frukosten. När vi äter, säger Sara.
Så har de inte tid att prata längre. De ska rida.