Hösten börjar göra sig påmind och utomhussäsongen lider mot sitt slut. Årets allra sista hopptävlingshelg på Mantorp Hästsportarenas är i full gång, och denna kyliga höstmorgon är det dags för fyraåriga hopphästar att fightas om fem finalplatser till en av höstens höjdpunkter.
– De fem bästa ekipagen kommer att direktkvalificera sig till Elmia och Jönköping Horse Show som går under vecka 44, berättar Albin Bolin, som tagit plats i domartornet.
I dagens kvalklass ska unghästarna och deras ryttare ta sig an en bana med en hinderhöjd på en meter. Eftersom det är en inverkansklass där hästens kvalitéer bedöms är det inte bara viktigt att vara felfri, utan helst av allt ska ekipagen även få höga poäng som möjligt.
– Domare för dagen är våra mycket skickliga Fredrik Spetz och Thomas Ryan, säger Albin Bolin när han hälsar publiken välkommen till ännu en tävlingsdag här i Mantorp.
En av dagens domare, Fredrik Spetz, tycker att inverkansklasser som dessa är en bra del i hästarnas utbildning.
– Det är ett bra sätt att stämma av hur man ligger till. Får man lite lägre poäng på det allmänna intrycket idag tar man förhoppningsvis med sig det och fortsätter träna där hemma.
Under rittens gång bedömer domarna hästen utifrån specifika kriterier som sedan räknas samman till en slutpoäng.
– Vi tittar på olika kvalitéer som man söker hos en hopphäst, bland annat ridbarhet, allmänt intryck och kapacitet, förklarar Fredrik.
Flera fina unghästar gör entré på banan. Den häst som får dagens första lite högre poäng är Cookie Dough, riden av Joel Andersson. Efter en felfri och trevlig ritt belönas ekipaget med 33.2 poäng av domarna, och går upp i ledning.
Flera höga poäng trillar in i resultatlistan, och när Elin Jansson och Try Me-K van Kattenheyes resultat står klart får klassen en ny ledare.
– Håll i hatten, 34.9 poäng till Elin Jansson och upp i ledning! utropar Albin Bolin.
En ryttare som kanske är lite extra sugen på att knipa dagens seger är Anders Steneld, som vann samma kval förra året. En av hästarna han rider i dagens klass, Ozzy, gör ett fint intryck och belönas med 33.5 poäng.
– Ozzy är inte vilken häst som helst, utan son till den fantastiska Jellieminka, berättar Albin Bolin och syftar på ett sto som bland annat ridits av kändisen Stephanie Holmén.
Snart står resultatet klart, och segern går till Elin Jansson, andraplatsen till Mikaela Gustaphson och tredjeplatsen till Anders Steneld.