Brokindstjejen på väg mot stjärnorna – hoppas på EM

I Izabelle Stolth har Östergötland en riktigt lovande ridsporttalang som siktar högt. Årets stora mål: EM för juniorer.

Izabelle Stolth och Hero vann i Kungsbacka.

Izabelle Stolth och Hero vann i Kungsbacka.

Foto: Privat

Ridsport2022-03-18 20:00

– Att få rida ett stort mästerskap för Sverige, det är något jag verkligen siktar på, säger 17-åriga Izabelle som har en glad vecka bakom sig.

Efter segern i vårfinalen av Arena Youth Tour har nämligen gratulationerna varit många. Tillsammans med hästen Hero övertygade Brokindstjejen stort när ekipaget vann den stora vårfinalen av ungdomstouren, som arrangeras av Sweden International Horse Show och Gothenburg Horse Show.

Totalt hade 13 juniorer och yngre ryttare kvalificerat sig för finalen i en 1,40 respektive en 1,45-hoppning i Kungsbacka, och efter en spännande helg fick Izabelle kliva upp överst på prispallen efter en felfri och snabb omhoppning.

– Jag vann tävlingen och var dessutom felfri i min första 1.45-hoppning så det här var verkligen en bra helg. Det var lite nervöst att hoppa 1,45, kanske inte så mycket för höjden, mer för att det blir tekniskt svårare, säger Izabelle.

Hon tävlade tidigare för Mantorpsryttarna, men sedan något år tillbaka är Åby RK hennes klubbadress. I princip blir det träning nästan varje dag och samspelet med hästen Hero utvecklas hela tiden.

– Han har väldigt mycket personlighet och vill alltid göra sitt bästa, precis som jag. Det kanske är därför som vi fungerar så bra ihop, säger Izabelle och ler.

Brokindstjejen hoppas nu att bli uttagen i juniorlandslaget till vårens Nationshoppningar och där prestera så pass bra att hon också blir uttagen till Europamästerskapen och Nordiska mästerskapen senare i år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!