Ă
sa William har genom Ären rest vÀrlden runt för att vara domare i internationella islandshÀsttÀvlingar.
Alla de resorna vÀckte tanken pÄ att arrangera nÄgon form av digital tÀvling. NÀr coronaepedemin bröt ut sÄ gjorde hon verklighet av den och startade Corona cup tillsammans med domarkollegorna Jenny Göransson och Gunilla Lindgren.
Efter de fyra första deltĂ€vlingarna kan Ă
sa konstatera att hennes idé uppskattats.
â Det Ă€r betydligt fler Ă€n vad jag trodde som har varit med. Första veckan hade vi 270 deltagare, den andra 290 och förra veckan 300, sĂ€ger Ă
sa.
TÀvlingen gÄr till sÄ att deltagarna filmar sina ritter och sen skickar in sina bidrag. DÀrefter bedöms de av domartrion.
â Det roliga Ă€r ju att merparten av de som Ă€r med aldrig har varit pĂ„ nĂ„gon riktig tĂ€vling. Man kanske trivs bĂ€st pĂ„ hemmaplan men vill Ă€ndĂ„ bli bedömd. Vi har ju haft jĂ€ttestort spĂ€nnvidd pĂ„ deltagarna. VI har haft allt frĂ„n en förre detta vĂ€rldsmĂ€stare till de som Ă€r helt gröna.
I domarutlĂ„tandena sĂ„ fĂ„r deltagarna inte bara poĂ€ng utan ocksĂ„ ett personligt omdöme frĂ„n domarna. NĂ„got som Ă
sa berÀttar varit vÀldigt uppskattat.
Gensvaret frÄn deltagarna har ocksÄ gjort att hon planerar för en fortsÀttning Àven nÀr coronaepedemin Àr över.
â Tanken Ă€r att utveckla konceptet vartefter och se till att göra det hanterbart för oss. Det tar ju sin lilla tid att titta igenom alla bidrag. Men det Ă€r verkligen jĂ€tteroligt.