Ove Karlsson och hans gigantiska arena i Tallboda tar ännu ett steg när det gäller att erbjuda Linköpingsborna spännande och utmanande sporter på sand.
Två inre hallar i Beach arena har länge stått tomma, men nu har Ove hittat ett lämpligt användningsområde.
– Jag har funderat på vad utrymmet ska användas till och nu känns det jättebra att ha tagit beslut, säger han.
Han har märkt en efterfrågan i Linköping, många är sugna på att testa sporten som kan beskrivas som en blandning av tennis och squash. Racketen är lätt, liknar en tennisrack men är kortare. Bollen som används är samma som i tennis, men får också vara något mindre. Planen omringas av väggar, som i squash, men banan delas av ett nät, som i tennis.
Ove Karlsson kommer att låta bygga två banor som ska stå färdiga före sommaren.
– Det här är världens snabbast växande sport och det känns kul att vara först i Linköping med banorna, säger han. Allra störst är sporten Sydamerika, Spanien, Italien och Frankrike, men även Sverige kommer starkt och framförallt i Skåne och Blekinge finns många spelare.
Underlaget i Beach arena kommer att vara konstgräs, som i vanliga fall är grönt, men Ove har valt en blå färg.
– Jag tycker att det ser ännu mer exklusivt ut, säger han. Och under gräset ligger sand så vi håller hårt på vårt koncept.
Har du provspelat?
– Ja, det är jätteroligt. Man spelar alltid dubbel så det är väldigt socialt dessutom. Det här blir ett jättebra komplement till beachvolleybollen.