Lång väg till guld för Valla

Stjärnan Mattias Löwing tvingades tacka nej till spel strax före match.Det var bara början på Team Vallas tunga tisdag i Skåne.-- Deras bollar kom snabbt som pilar, sa Vallas Andreas Gilbertson efter den första SM-finalen i bäst av fem mot Örkelljunga.

ÖRKELLJUNGA2002-04-10 05:16

Volleyboll, SM-final 1

Örkelljunga 3

Team Valla 0

Den historiska finalen för Valla inleddes strax efter sju i går kväll. En dryg timme senare slog Örkelljungas Jonas Svantesson in matchbollen för skåningarna.

Setsiffrorna 25--20, 25--15, 25--19 skvallrar om en busenkel seger för suveräna Örkelljunga som nu har spelat 26 raka matcher utan förlust.

Nog lutar det åt att skåningarna gör en "Färjestad", det vill säga gör rent hus i slutspelet utan en enda förlorad match. Eller?

-- För de som inte kan volleyboll såg säkert Örkelljunga överlägset ut i kväll. Men, det är egentligen oerhört små marginaler som skiljer. Vi var ju med i både första och tredje set, sa Vallas lagkapten Jonas Håård i ett försök att höja optimismen inför den andra finalmatchen i Linköpig i morgon.

Okej. Team Valla vann faktiskt den första bollen i samtliga tre set, men var samtidigt aldrig nära en setvinst. Sedan må det handla om små marginaler ...

-- Vi kan inte skylla på något. Mattias Löwing var förvisso sjuk, men frågan är om det hade hjälpt ens med honom i laget. Örkelljunga var riktigt bra, sa Vallatränaren Matti Kangasgesti i en analys.

Stjärnan Löwing fanns med på bänken i Örkelljunga sporthall, men var inte omklädd. En kraftig förkylning satte stopp för hans medverkan.

-- Ett tung beslut att ta, men jag kände mig alldeles för hängig för att spela. Det är bättre att vila och bli frisk till matchen i Linköping, sa Löwing som nu har vitaminer och vitlök på sin matsedel de närmsta dagarna.

n Med Löwing på bänken blev Vallas offensiva arsenal alltför mager. Andreas Gilbertson var ett starkt vapen i sin comeback, men ack för ensam med att producera poäng. Emil Nilsson kom i gång först i tredje set och passaren Jonas Håård var inte alls lika klurig som vi vant oss vid i passningsspelet.

n Tvärtom var det i hemmalaget. Där fullkomligt kryllade det av hungriga poänggörare. De två största: Ola Olofsson och Jörgen Eriksson. Båda var stundtals lysande och svarade nästan för hälften av skåningarnas poäng.

-- De är oerhört svårstoppade och deras bollar kommer väldigt snabbt, sa Andreas Gilbertson som tvingades släppa förbi sig en del drös av projektiler till smashar.

Vallas kantblock var inte alls lika starkt som vi vant oss vid. Mycket beroende på Örkelljungas snabba och kvicka spel.

-- De spelar inte alls likadant som Hylte. Här går det mycket fortare och vi var inte riktigt beredda på det, fortsatte Gilbertson som lovade bättring till morgondagens fight.

-- Nu har vi en match att analysera på video och då kan vi prata om en del saker som inte fungerade här i kväll.

Precis som Håård lät Gilbertson positiv angående chanserna till en kvittering i sporthallen.

-- Då är det vi som har hemmaplan och det betyder mycket. Men vi måste serva betydligt bättre på torsdag, annars blir det svårt. Det håller inte att släppa fram Örkelljunga så lätt till nätet som vi gjorde nu, då smäller det direkt, sa Andreas som var Valla absolut bäste spelare under gårdagen - trots sitt brutna lillfinger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!