Världsmästaren tränade i Motala

Det finns många sätt att fira en påskafton på. Världsmästaren Greg Hancock gjorde det genom att träna på Motala Arena.

Världsmästaren Greg Hancock var och tränade i Motala på påskafton.

Världsmästaren Greg Hancock var och tränade i Motala på påskafton.

Foto: Thomas Augustsson

MOTORSPORT2015-04-04 16:15

Detsamma gjorde Jonas och Daniel Davidsson.

Och att det blev träning under påskafton är till stor del Jonas Davidssons förtjänst. Han, tillsammans med några kompisar och delar av banpersonalen vid Dunteberget, jobbade under långfredagen hårt och länge med att få upp luftstaketet för att man skulle kunna bedriva träningspass.

– När det är så här fint väder är det ju svårt att låta bli det här, säger Jonas och ler. Det har varit svårt att hitta bra förutsättningar den här våren och här hemma är ju banan fin nu.

Greg Hancock hade tänkt att spendera påskhelgen i Polen. Första omgången i ligan skulle körts där på måndag, dessförinnan skulle han tränat några dagar.

– Men allt är inställt. Det har kommit både snö och mycket regn i Polen de senaste dagarna så hela den första omgången är flyttad till någon gång i maj.

Dubbla matcher nästa helg

Därför letade han nya träningsställen, slog en signal till Jonas Davidsson som samlade ihop ett gäng och fixade det sista på banan.

– Underbart att få komma hit och träna. Visst, det är några timmar hemifrån mig i Norrtälje, men det finns inga andra banor öppna på närmare håll.

Greg berättar att många av förarna desperat letat efter träningsmöjligheter i till exempel Kroatien.

– Men det här är perfekt. Nu hoppas jag kunna åka ner hit någon dag i veckan också, innan jag åker ner till Polen. Nästa helg är det först Best Pairs på lördagen och sen premiär i den polska ligan på söndagen. Sen är det igång på riktigt.

Jonas Davidsson har också haft en försäsong med lite träning.

– Två träningsdagar och fyra heat i en träningsmatch, det är allt. Så på ett sätt var det skönt att första omgången blev inställd i helgen, nu får jag en chans att testa lite mer material och få några varv till i kroppen. Men exakt hur det känns vet man ju inte förrän man börjat köra heat. När man är ensam på banan tycker man alltid att man är jättesnabb.

Comeback för Daniel

Brorsan Daniel kommer än så länge bara åka i Sverige, för Piraterna i elitserien och Vargarnas i allsvenskan, och de ligorna startar inte förrän i början av maj. För hans del blir det en ordentlig omstart eftersom han missade hela förra säsongen efter ett benbrott.

– Benet känns mycket bättre nu, även om det brukar bli stelt och göra ont efter träningarna. Men det är inget som hämmar mig när jag åker.

Om det blir fler ligor än den svenska under säsongen får han se.

– Om jag får åka här i Piraterna och gör resultat kommer telefonen att börja ringa, så är det ju. Men just nu tänker jag bara på att komma tillbaka och åka tävlingar igen, sen får vi se hur det utvecklar sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!