– Jag hade verkligen hoppats och trott på motocross och på karting. I motocross var vår tanke att köra en damklass och det hade i så fall blivit första gången någonsin. Trist att det inte blir så.
Klubben hade också ansökt om radiostyrd bilsport och om drifting, men de grenarna föll bort tidigare.
– Vi hade fått bygga en helt ny bana för radiostyrt och det mäktar vi inte riktigt med. När det gäller drifting så är vår motorstadion inte godkänd för det, så det var egentligen aldrig aktuellt.
Kvar är då crosskart, rallysprint och speedway. De två förstnämnda är enkla att arrangera, all logistik finns redan. Den stora frågan är däremot hur det blir med speedway. Här krävs stora investeringar för att fixa en anläggning som klarar alla krav som förbundet ställer.
– Det ska vi klara. Någon annan målsättning kan vi inte ha.
Kahrle fortsätter:
– Sen jag blev ordförande har jag arbetat för att vi ska ha en fungerande speedwaysektion och jag ser väldigt gärna att vi kommer tillbaka med någon form av serielag framöver. Jag har haft några möten med Filbyterna och tryckt på att vi nu alla fått ett utmärkt mål att sikta emot. Vi vet att vi ska arrangera ett SM här om drygt ett år och jag känner att det är ett perfekt sätt att få till en nystart på speedwayen i Linköping som har så fina traditioner.
Han säger att arbetet med att lösa många praktiska detaljer runt arenan har påbörjats.
– Hur vi fixar det rent konkret är vi inte riktigt framme vid än. Vi ska ha möte med förbundet, Svemo, inom kort för att reda ut exakt vad som krävs för att vi ska få anläggningen godkänd för den här typen av tävling.
Det som till största delen hindrat Filbyterna för att dra igång sin tävlingsverksamhet igen är den stora kostnaden för inköp av en luftsarg. Men har tidigare pratat om en investering på närmare en halv miljon kronor. 2015 köpte man in den sarg man har nu men den sargen är för gammal och inte godkänd för tävling.
– Den exakta budgeten är inte fastställd än, men vi har redan nu tittat på att ansöka om olika investeringsbidrag. Sen ska även vi i LMS huvudstyrelse se vad vi kan göra för att hjälpa till.
– Den springande punkten i det här är att speedwaysektionen själva måste ha den rätta viljan att få till det här. Visar man det ska jag göra allt jag kan för att SM i speedway i Linköping nästa sommar ska bli verklighet.