Teamet har legat i topp sedan första deltävlingen. Men det var dramatiskt när Porce Carrera cup skulle avgöras.
Inför sista heatet var Ola Nilsson och Kågereds förare Lukas Sundahl i delad ledning. Och Nilsson var snabbast i racet, men straffades med tidstillägg efter att ha stött till Sundahl i en omkörning.
Sundahl fick ställa sig högst upp på prispallen och säkrade en av teamets tre segrar.
Teamet blev mästare i Porschemästerskapen: Carrera Cup Scandinavia, Approved Cup och Teammästerskapet. Andreas Ahlberg körde hem Porsche Approved cup.
Segrarna innebar en prissumma på sammanlagt 450 000 kronor för teamet som var nykomlingar den här säsongen.
Teamägaren Mikael Kågered rankar framgången högt:
– Sista EM-guldet (dragracing) jag vann själv var 2016. Det här var lika häftigt. Som teamägare, att vinna tre titlar på en dag, var jäkligt stort. EM-guldet och det här är det största jag vunnit, sa Kågered och berömde Mantorp park:
– Det såg ut som på den gamla goda tiden. Mycket folk och hårda mästerskap.