Hon blev hjälpt av yogan

Yogan hjälpte Christina Berggren att ta sig igenom en svår sjukdom.

Christina Berggren Yogainstruktär Linköping

Christina Berggren Yogainstruktär Linköping

Foto: Mikael Svensson

Motion/Linköping2013-10-24 10:43

För tio år sedan drabbades Christina Berggren av bröstcancer. Hon hade alltid tränat mycket och fortsatte med både löpning och spinning under de tuffa behandlingarna. Men hon började ändå söka efter något nytt för att hitta balans. Det var då en arbetskamrat frågade om hon hade provat yoga.

– Yoga, tänkte jag, det är inget för mig. Jag gillar när det går snabbt och kan inte sitta still.

"Helskumt"

Christina följde ändå med på en yogaklass. Hon tog plats på en matta, slöt

sina ögon och började lyssna på instruktören. Kärleken till motionsformen var, så att säga, inte omedelbar.

– Jag tyckte att det kändes helskumt när det satt någon där framme och började säga konstiga saker och mantran. Det kändes inte alls som min grej. Men jag gav det ändå tre chanser och efter tre gånger kändes det som att något föll på plats. Jag fick ihop kropp, själ och sinne i ett.

Christina tog sig igenom behandlingarna mot bröstcancern och blev till slut frisk. Att yogan spelade en stor roll för henne under den tuffa perioden är hon övertygad om.

– Det hjälpte mig att hantera situationen mentalt.

Sjuksköterska

Efter åtta års utövande fick Christina chansen att bli instruktör inom medicinsk

yoga. Det är en svenskutvecklad form som har hämtat sina grunder i kundaliniyogan. Oftast har instruktörerna en bakgrund inom vården. Christina har jobbat som operationssjuksköterska i många år och är nu verksamhetsutvecklare på staben för centrum för kirurgi, ortopedi och

cancersjukvård.

I dag används medicinsk yoga inom vården på ett 60-tal orter i Sverige, bland annat i Linköping och Norrköping genom landstinget Östergötland. Det finns

även en rad privata aktörer som erbjuder yogaformen. Christina leder kurser hos både Korpen Collegium och Linköpings yogacenter.

– Jag ville se om jag kunde hjälpa någon annan med det som jag upplevde. Yogan har gett mig så mycket och jag vet hur det är att vara sjuk. Ofta har mina klienter något besvär. Ganska många är utbrända, andra har högt blodtryck, hjärtbekymmer eller viktproblem både uppåt och nedåt.

Så går ett pass till

Ett medicinskt yogapass med Christina börjar med att alla lägger sig ner på sin matta och kopplar av. Deltagarna tar långa djupa andetag och slappnar av i ungefär sju minuter.

Sedan är det dags att sätta sig upp och tona in i passet genom att säga ett mantra tre gånger.

– Det är ungefär som en startknapp, säger Christina.

Därefter genomförs tre-fyra övningar i ungefär tre minuter vardera med cirka

20 sekunders vila mellan övningarna. Sedan väntar tre minuters liggande vila

och ytterligare några övningar.

Passet avslutas med en lång vila då Christina spelar på en gong i sju minuter. Slutligen är det dags att tona ut och ”stänga av”.

– Gongen är jättepopulär och får många att slappna av. Många vill inte att passet ska ta slut. Det är tufft och stressigt i samhället och jag tror att man tappar bort sig själv ibland. Då behöver man lämna det där som är tufft och jobbigt och krypa in i sig själv.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!