Nu, efter att ha ägnat den tidiga våren på att provvandra, provjogga och provcykla x antal mil kan jag bara konstatera, Linköping kan verkligen bjuda till.
Är du en motionär har du säkerligen din rutinmässiga runda. Rundan som du troligtvis kan ta dig genom även om du blir väckt mitt i natten och tvingas genomföra den med ögonbindel.
Det finns väldigt mycket bra saker med sådana rundor. I en hektisk vardag kan det vara just den halvtimmesrunda som du hinner göra en tisdagkväll mellan att lämna barnen på träningar och att själv hinna med att få i sig onsdagslasagnen. Kanske är det just Vidingsjö-femman eller Stångå-promenaden?
Men.
Har du möjlighet att bryta den rutinen en aning?
Gör det.
Plugga ur hörlurarna – ja det går att motionera utan house-dunk – och utforska något nytt. Det är inte bara bra för din fysiska hälsa, också din hjärna mår bra av att testa nya saker.
Spång-vandring i Kärna Mosse, stiglöpning runt en outforskad Bjän, cykla runt Rosenkälla-sjön. I Linköping finns alla möjligheter för att skaffa en härlig blandning av favoritrundor, det gäller oavsett tempo och transportmedel.
Och – ibland kan det vara så enkelt som att istället för att jogga "klassikerrundan" motsols, gör det medsols. Jag lovar. Du kommer upptäcka något nytt i ditt eget hemmakvarter.