Norma Bou Aram Àr överlÀkare och medicinskt ledningsansvarig pÄ Barn- och ungdomspsykiatriska kliniken pÄ Universitetssjukhuset i Linköping och Moa Jederström Àr underlÀkare pÄ samma avdelning. Jederström tar sin lÀkarexamen i sommar och sedan i höstas doktorerar hon inom idrottsmedicinsk forskning dÀr hon studerar fysisk och psykisk hÀlsa bland svenska konstÄkare. Efter drygt en timmes samtal med de tvÄ Àr det egentligen bara en sak som Àr sÀker: det finns för lite studier bÄde gÀllande Àtstörningar i sin helhet men ocksÄ Àtstörningar kopplat till idrotten för att dra nÄgra större slutsatser.
â De studier som finns om Ă€tstörningar inom idrotten spretar mycket. Det blir dĂ€rför svĂ„rt att sĂ€ga nĂ„got specifikt om just idrotten eftersom det forskningsmĂ€ssigt inte Ă€r tillrĂ€ckligt bra underbyggt, förklarar Moa Jederström.
Den sĂ€kraste datan som finns Ă€r kopplad till anorexia och atypisk anorexia. DĂ€r Ă€r drygt tio procent av de drabbade mĂ€n och resterande kvinnor dĂ€r uppskattningen Ă€r att en procent av befolkningen lider av den typen av Ă€tstörning. Ăven inom bulimi finns det viss data att kunna förhĂ„lla sig till. Men det finns generellt sett en osĂ€kerhet kring den datan som finns pĂ„ grund av mörkertalet men ocksĂ„ utifrĂ„n att de kriterierna som finns för sjukdomarna har förĂ€ndrats över tid. Anorexia, bulimi samt atypiska former av dessa Ă€r dock de vanligaste diagnoserna inom Ă€tstörningsvĂ„rden.
Det Àr svÄrt att veta hur mÄnga som Àr drabbade av Àtstörningar i Sverige, men uppskattningsvis Àr det minst 190 000 personer mellan 15 och 60 Är som lider av det i nÄgon slags form.
â Man upplever ofta att Ă€tstörningar ökat den senaste tiden men nĂ€r jag tittar pĂ„ statistiken sĂ„ ser jag att det för anorexi och bulimi har varit stabilt över tid, sĂ€ger Norma Bou Aram.
Finns det nÄgot du uppfattat Àr mer triggande Àn annat för att hamna i en Àtstörning?
â Jag skulle sĂ€ga att varje unik individ har en egen historia. Det gĂ„r inte att sĂ€ga generellt. Det ska finnas en sĂ„rbarhet sedan tidigare och det gĂ„r inte sĂ€ga att alla personer reagerar likadant. En del Ă€r genetiskt arv, en del Ă€r miljöarv och sen kan det vara andra miljöfaktorer ocksĂ„. Oftast Ă€r det flera samverkande faktorer som gör att man hamnar i en Ă€tstörning. Men svĂ„ra hĂ€ndelser och stress Ă€r nĂ„got som vanligtvis Ă€r triggande, sĂ€ger Bou Aram.
Precis som för samhĂ€llet i stort finns Ă€tstörningar inom idrottens vĂ€rld. Genom en sökning pĂ„ "idrott och Ă€tstörningar" kan du enkelt hitta nĂ„gra studier som gjorts och lyfts fram i media kopplat till Ă€mnet. Ăven om studierna Ă€r fĂ„ finns det nĂ„gra som visar pĂ„ att idrotter dĂ€r du har en klar prestationsfördel av en lĂ€gre vikt kan vara en riskfaktor för Ă€tstörningar.
â Det kan till exempel vara idrotter med viktklasser, estetiska idrotter och sĂ„ kallade "gravitationssporter". Dessa tre brukar den olympiska kommittĂ©n lista nĂ€r de gör sina sammanstĂ€llningar. Men den forskning de grundar sina slutsatser pĂ„ bygger pĂ„ studier av varierande kvalitet med stor spridning i resultaten, förklarar Moa Jederström och fortsĂ€tter:
â Mat och kost Ă€r sĂ„klart en vĂ€ldigt viktig del inom idrotten. Det kan vara en riskfaktor precis som med de riskfaktorer som Norma nĂ€mnde. Det Ă€r vĂ€ldigt viktigt att alla som idrottar har möjlighet till rĂ€tt stöd och fĂ„r rĂ€tt förutsĂ€ttningar för att trĂ€na pĂ„ ett hĂ€lsosamt sĂ€tt.
Flera studier visar pÄ att mÄnga som trÀnar hÄrt ocksÄ lider av energibrist och ligger pÄ ett energiunderskott. Detta gÀller inte bara eliten utan Àven motionÀrer med en hög trÀningsbelastning.
â Idrottare har ofta ganska lĂ„g kunskap om kosten i förhĂ„llande till sin trĂ€ningsbelastning. Det behöver nödvĂ€ndigtvis inte vara en Ă€tstörning nĂ€r idrottare tappar i vikt. NĂ„got som Ă€r stort inom forskningen Ă€r "Syndrome of relative energy deficiency in sport" (RED-S). Man tror att det Ă€r ganska vanligt och det kommer mer och mer studier som styrker det. Sen kan det vara Ă„t andra hĂ„llet ocksĂ„ att en idrottare har en Ă€tstörning Ă€ven om den inte tappar i vikt. Man kan ocksĂ„ ha energibrist utan att gĂ„ ned i vikt, sĂ€ger Jederström.
Begreppslista
Anorexia - En Àtstörning som ofta innebÀr sjÀlvsvÀlt och undervikt.
Atypisk anorexia - De flesta som lider av Àtstörningar uppfyller inte alla diagnostiska kriterier pÄ anorexi, bulimi eller annan definierad Àtstörningsdiagnos. DÄ kan man fÄ diagnosen atypisk Àtstörning.
Bulimi - Bulimi Àr en Àtstörning som innebÀr att du hetsÀter och sedan försöker göra dig av med maten genom att till exempel krÀkas, ta laxerande medel, fasta eller trÀna hÄrt.
Syndrome of relative energy deficiency in sport (RED-S) - ett syndrom med negativa fysiologiska, psykologiska och prestationssÀnkande effekter. Syndromet Àr baserat pÄ relativ energibrist, med andra ord ett för lÄgt energiintag i relation till individens energiomsÀttning och fysiska aktivitet.
Gravitationssporter - till exempel lÄngdistanslöpning, simning och cykling dÀr utövarna tar anvÀndning av gravitationen.