För tredje gången på lika många försök vann nykomlingen Mora mot regerande mästarna HV 71. 7-4 slutade tisdagens match, sedan Moras slovaker svarat för fem av de sju målen.
HV har inte haft någon bra säsong, jag vet inte om de passar oss speciellt bra. Vi har besegrat nästan alla lag och är själva riktigt bra, sade Rastislav Pavlikovsky efter matchen.
Efter en sömnig start i förra matchen hade Moraspelarna rejäl fart under skridskorna redan från start. Förutom Marian Hossas 1-0 efter 27 sekunder skapade Mora ytterligare två jätteläge första tre minuterna.
HV jämnade ut spelet och var inte sämre i första perioden, och första delen av andra. Men HV-spelarna visade inte rätt tålamod och drog på sig utvisningar, som kostade baklängesmål. När Mora gjorde två snabba mål till 5-1-ledning i början av sista perioden efter individuella misstag av HV-spelarna såg matchen ut att vara helt avgjord.
Då kom retroaktiv HV-utdelning för de chanser som skapats tidigare under matchen. Hemmajublet fastnade i halsen när HV gjorde tre snabba mål och hade bud på ytterligare några.
När Mora drog på sig en utvisning med dryga tre minuter kvar plockade HV-tränaren Per Mårts ut Brian Boucher i jakt på kvittering. I stället gjorde Pavlikovsky 6-4 och när HV åter plockade ut Broucher skickade Marcel Hossa in 7-4, hans andra mål i matchen.
Skönt för mig personligen att göra mål igen. Jag har haft problem med målskyttet sedan min bror kom hit, säger Marcel Hossa, yngre bror till Marian som också svarade för två mål.
Alla vet att min bror är en superstjärna så visst var det en omställning även för mig när han kom. Jag har fortsatt att jobba hårt i en ny kedja och detta känns lite som en omstart att göra två mål i denna match, fortsätter Marcel som är Moras bäste målskytt med tolv mål så här långt under säsongen.