Drott bröt trend

Malmö2003-11-19 21:04

Drott, som i förhand tippades som guldlag, kan vara på väg upp i elitserien i handboll efter 38-30 i Sporthallen mot jumbon IFK Malmö.

Vi har en bit kvar, jag önskar att det ska lossna för vi har ett bra lag, sade Drotts tränare Magnus Andersson till TT.

Efter tre matcher i rad utan vinst blev det nu seger. Men det tog ett tag innan IFK Malmö vek ner sig.

Det var jämnt, 11-11, när 20 minuter hade spelats. De fyra målvakterna i lagen fick ingen hjälp av sina försvar.

Det var mer som "kull" i stället för att spelarna brottade bort motståndarna. Synd om Magnus Ljungstrand, sade Magnus Andersson, om en av sina målvakter.

Men Andersson kan glädja sig åt att hans efterträdare som speldirigent, inspelare och skytt, spanjoren Diego Perez Marne, visar mer och mer av sitt kunnande utan att fördärva det genom att vara överambitiös. Sju mål och flera inspelningar stod spanjoren för under onsdagskvällen.

De som trodde och hoppades att de vita eleganterna Redbergslid skulle förlora tredje elitseriematchen i rad, den fjärde matchen i rad om man räknar med förlusten i Champions League, trodde fel.

RIK körde över Alingsås i Nolhagahallen - fullsatt så väggarna bågnade.

Alingsås förlorade med 25-36 utan prut:

Det rann i väg i början, de hade väl samlat ihop sig efter förlusterna och då är de svåra, sade Alingsås tränare Torbjörn Johansson.

Sävehof vann med 29-22 över IFK Ystad. Tumba fick en rejäl överhalning i Skövde Arena där IFK Skövde vann med 40-23. En klart väntad seger av Skövde som varit stabilt hemma.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om