– Jag ville ha ett ordentligt test för att se om jag skulle satsa på fjällmaran i Åre, men när det blir riktigt tufft där ute så känner jag att inte formen är tillräckligt bra när det går uppför. Därför blir det nog att jag försöker springa fort i något halvmarathon istället, förmodligen i Köpenhamn i september, sa Anders Kleist efter att ha försvarat titeln i Kolmården Trail Marathon.
Kleist, bosatt i Krokek och tävlandes för Mjölbyklubben IK Akele, sprang den tuffa 42-kilometersbanan i Kolmårdsterrängen på 3.04 timmar och vann herrklassen med över tio minuter före tvåan, Skogspojkarnas Kristian Algers.
– Jag fick en lucka nästan direkt och det kändes okej hela vägen även om det regnade och var halt.
Några vurpor?– Jo, men inga brutala.
Damklassen i Trail Marathon såg Sofie Strömberg, Matteus SI, som segrare med tiden 3.50,59. Jenny Sandh, IK NocOut.se var fyra med tiden 4.53,26.
I 21-kilometersloppen blev det "hemmasegrar" när Veronica Lund och Ville Johansson, båda OK Kolmården, vann på dam– respektive herrsidan.
Landslagslöparen och VM-uttagna Lisa Ring, som var anmäld till tävlingen, kom inte till start.