LHC-beskedet om stjärncentern

Linköping HC fick en förfrågan att värva Jesper Jensen och var intresserat – men det är inte längre aktuellt.

Brynäs stjärncenter Jesper Jensen.

Brynäs stjärncenter Jesper Jensen.

Foto: Erik Simander/TT

ISHOCKEY2019-01-22 16:35

Det var Aftonbladet som under tisdagen kom med uppgifter om att stjärncentern Jesper Jensen kan lämna Brynäs – och enligt Sportens källor är det nu också klart med ny klubbadress.

Men det blir inte Linköping.

Klubben fick en förfrågan och övervägde att slå till för att hitta en tänkt andracenter, men enligt våra uppgifter har nu valet fallit på en annan klubb i SHL.

Jensens agent Gunnar Svensson uppgav för Aftonbladet att det fanns intresse från fyra olika SHL-klubbar att ta över kontraktet för resten av säsongen.

– Skellefteå, Malmö, Linköping och HV71, sa Svensson till tidningen.

Jesper Jensen imponerade stort i fjol, men har fått en tung start på årets säsong och svarat för endast sju poäng på 26 matcher. Enligt Aftonbladet har han en månadslön på 170 000 kronor och är därmed en av Brynäs bäst betalda spelare.

LHC såg chansen att förstärka laget inför avslutande delen av säsongen. Offensivt har inte James Wright producerat tillräckligt som andracenter och med Jensen, eller någon annan center, finns möjlighet att använda kanadensaren som ytterforward.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!