Jag erkänner att jag ibland har taskig humor, men en av mina favoritscener från filmens värld är när otursförföljde polisen Nordberg, spelad av O.J. Simpson, går ombord på den där båten i första Nakna pistolen-filmen och råkar ut för alla möjliga och omöjliga tråkigheter.
Allt går emot.
Precis allt.
Det är ungefär så det känns med Linköping HC också.
Precis allt går emot.
Målvakten hoppar av just före seriestart. Nästan hela laget drabbas av corona. Taskiga resultat. Sparkad tränare. Och skador, skador – och skador. Titta själva på sammanställningen här intill. Det är en smått sanslös lista.
Bara sju spelare har spelat samtliga 40 matcher så här långt och då har åtminstone en, lagkaptenen Jonas Junland, rätt ofta gjort det halvskadad. Om jag räknat rätt i hastigheten har tolv spelare varit borta med mer eller mindre allvarliga skador under mer eller mindre lång tid.
Och när något händer är det förbluffande ofta någon av de tunga namnen som drabbas.
Var det någon som bara inte fick gå sönder i höstas så var det Broc Little. Var det någon som för allt i världen inte nu ska tvingas att trampa motionscykel under närmaste veckorna så var det Markus Ljungh. Ja, ni vet själva hur läget är. Allt går emot och även om det faktiskt är svårt att inte tycka synd om LHC så hjälper det ju inte det minsta. Elitidrotten är så mycket obarmhärtigare än så.
Jag har ganska tydligt tidigare salufört tankarna om att LHC innan transferfönstret slår igen i början av nästa vecka bör värva för att minska risken att det ska vänta matcher mot Vita Hästen till hösten. Nu skulle jag säga att det inte finns något att välja på längre.
Nu måste spelare in.
Det är inte alls säkert att det blir så illa, men risken finns att både ovannämnde Ljungh och Henrik Törnqvist har spelat färdigt för säsongen och var det tidigare en spelare som behövde komma in så skulle jag säga två nu. Finansieringen ska vara löst och även om det skulle vara chansningar…ja, då får det vara det. Alternativet är ännu sämre.
Visst, enligt lagarna om gruppdynamik kan det röra till det ytterligare och lugn och ro kan på det sättet vara att föredra. Men det hjälper inte. Någon mer än Broc Little måste lik förbannat göra målen. Ännu mer så när vare sig Ljungh eller Törnqvist kan vara med och hjälpa till.
Är det någonstans som det ser tunt så är det på centersidan och Alexander Johansson kan nog hamna där. Nyförvärvet har gjort succé, men med tanke på bakgrunden går förstås inte att kräva fortsatt samma leverans.
Det som ändå talar för ett lyckligt slut är att defensiven har stärkts och inte minst har Mattias Bäckman kommit in bidragit med den han är – och med backen på isen har det faktiskt blivit fyra vinster på sex matcher.