Få säsonger är så långa som för elitfotbollsspelarna. Den 10 januari drog fotbollsåret 2017 igång för Linköpings FC, och när vi nu är en bit in i november återstår det fortfarande tre matcher innan den välbehövliga semestern väntar. En betydelselös allsvensk epilog mot Limhamn/Bunkeflo på söndag, men också två hyperviktiga matcher mot Sparta Prag i Champions league. Kvartsfinal i mars eller inte? Den frågan får vi svar på den närmaste veckan.
LFC-spelarna är slitna – konstigt vore annars. På Arlanda satt materialförvaltaren Joakim Karlsson och snörvlade, och han var inte ensam. Förkylningar och småskavanker hör slutskedet på säsongen till. Ändå måste det gå. Det är nu allt det sista man har i vilja och jävlaranamma måste plockas fram. Det räckte uppenbarligen inte mot Eskilstuna i söndags, men det måste räcka nu.
Av det jag hört om Sparta Prag låter det som om LFC får möta ett fysiskt och tempostarkt lag som inte kommer kliva undan i närkamperna på sin hemmaarena. Precis så som man kan vänta sig av ett tjeckiskt lag. Ingen tvekan om att LFC har de mest meriterade spelarna, men klart är att Sparta tagit stora kliv sedan 2010 då LFC rätt enkelt slog ut tjeckiskorna ur Champions league. Spelarna är sedan två säsonger tillbaka proffs på heltid och är enligt de jag pratade med på träningsarenan ett helt annat lag än för bara några år sedan. Räkna därför med ett stentufft och mycket ovisst dubbelmöte.
För egen del hann resan mot Prag knappt starta innan ett trasigt tåg gav upp någonstans mellan Katrineholm och Flen, vilket fick till följd att jag med andan i halsen kom springande mot gaten på Arlanda – med ett par minuter tillgodo. Hoppas på lite bättre flyt ikväll, och att det utlovade regnet håller sig borta.
Eller skit i regnet förresten, det vore kul att se LFC göra en bra match och ge sig själva chansen till returen i Linköping om en vecka. Champions league-kvartsfinal tidigt i vår skulle vara en underbar start på säsongen.
Till sist: När matcharenan Generali arena inte tillät träning dagen före match på grund av gräsets dåliga kvalité tog LFC-spelarna bussen till monumentalt stora Strahovstadion, som numera är Sparta Prags träningsanläggning. Det var en både häftig och märklig upplevelse. En enorm kommunistarena byggd för mäktiga gymnastikuppvisningar med plats för över 220 000 åskådare! Nu en sällsynt mix av fint underhållna gräsplaner och ett modernt kafé, inramat av gigantiska betongläktare som ingen brytt sig om på säkert 50 år.