Det sägs ofta att det är en väldig skillnad på grundserie och slutspel. Ser du Jeff Taffe spela ser du att det stämmer. Nu har det spelats tre kvartsfinaler. . . och är det överhuvudtaget någon som sett till poängkungen?
LHC hade under flera säsonger Jaroslav Hlinka som för ofta visade samma tendenser. Ska du gå långt krävs att de som spelar mest och ska vara bäst också är det. Det är förstås bra att kedjan med Johannes Salmonsson, Jonas Almtorp och Jakub Vrana är så pigg. Men det är inte den trion som ska leda laget. Det ska Jeff Taffe & Co göra. Problemet är att de inte gör det när det som bäst behövs.
Taffe och Jacob Micflikier ska inte vara som bäst i omgång 36 mot Leksand. De ska vara som bäst nu, även när ytorna krymper och marginalerna minskar. Målen från i vintras är inget värda nu. Nu förhandlar båda om nya kontrakt, men håller på att spela bort chansen till löneförhöjning.
På tre matcher har Taffe nu skjutit två skott på mål och gjort lika många poäng som Gustaf Wesslau.
HV-målvakten.
Det duger inte.
Allt var dukat för fest i Saab arena, allt förberett för att LHC skulle ta ett Karelingrepp om kvartsfinalen mot HV. Så blev det inte. Så blev det inte alls. Med den här segern i ryggen, och hemmaplansfördelen bortspelad, är det lätt att konstatera att det nu plötsligt är småländsk fördel i kvartsfinalen.
Det var ett nyckelmöte för fortsättningen och ingen kan säga att inte bästa laget vann. Erik Christensen – där har ni en stjärna som levererat i två matcher i rad nu – visade vägen och LHC såg trött och feltajmat ut. HV spelade samlat och hade inga större problem att få stopp på den forcering som aldrig riktigt kom även om Mattias Sjögren reducerade.
Dessutom bjöds det på för mycket bakåt. Mattias Bäckman kom fel på allt, Jonas Junland assisterade Jere Karalahti till andra målet och Daniel Rahimi vill säkert glömma insatsen vid 1–3 snarast möjligt.
Nu är lagen så jämna att det här absolut kan vända, det är bara 1–2 i bäst av sju, och min känsla är fortfarande att LHC faktiskt har det bättre laget. Men nu är all press på tabellfyran inför torsdagsmötet. Det krävs med all sannolikhet seger i Jönköping. LHC behöver tuffa till sig och Roger Melin måste hitta ett sätt att lyfta laget för att inte den här säsongen ska ta slut alldeles för tidigt.
En helt annan sak innan vi slutar:
På LHC-damernas egen hemsida läser jag under senaste nytt: ”LHC-dam spelar SM-final mot AIK. Finalserien avgörs i bäst av tre matcher.”
Hm.