Storpublik väntas i toppmötet

Över 7 000 biljetter är sålda till LHC:s toppmöte med Frölunda.

Foto: Jeppe Gustafsson

Ishockey2016-01-22 15:31

– Som det ser ut blir det mer eller mindre slutsålt på sittplats. Vi hoppas på runt 7 500 åskådare, så det kan bli en kul lördag, säger marknadsansvarige Fredrik Johnson.

Därmed talar det mesta för säsongens bästa publiksiffra i Saab arena. Bara en gång tidigare har 7 000-strecket passerats, det var i premiären mot Djurgården. Nu var det relativt länge sedan senaste hemmamatchen, det blev vinst mot Skellefteå senast, serieledande Frölunda är ett motstånd som lockar och många biljetter är uppbokade via ett större företagsarrangemang.

Även till hemmamötet med HV 71 nästa lördag ser det bättre ut än tidigare på publikfronten, där snittet efter en lovande start nu stannar på 5 877 besökare per match.

– Fantastiskt kul om vi kan få till riktigt skön stämning. Det betyder mer än vad många tror, säger Dan Tangnes, LHC-tränaren.

Daniel Rahimi är tillbaka efter avstängning, medan Fredric Andersson, som utgick senast, tillkommit på frånvarolistan. Första beskedet är att det inte rör sig om samma typ av skada som tvingade honom till flera månaders vila i höstas, även om det även nu var höften som fick sig en smäll. Hur länge han blir borta är oklart.

I övrigt samma lag. Broc Little och Nichlas Hardt är fortsatt inte heller aktuella för spel mot serieledaren.

– Mot Skellefteå mötte vi seriens bästa och mest konsekventa defensiv. Nu väntar den vassaste offensiven med klart mest gjorda mål, säger Tangnes.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!