– Det finns absolut en gradskillnad i helvetet. Det är alltid jävligt att åka ur, men den här gången är det betydligt jobbigare än vad det någonsin tidigare. Det är så många saker som spelar in, sa Niklas Persson.
38-åringen suckade efter 0–6-smällen mot Brynäs.
Säsongen är över redan innan det riktigt roliga ens har börjat.
– Jag vet fortfarande inte om det var min sista match i LHC-tröjan. Det är en aspekt på det. Sedan tycker jag sättet vi förlorade på gör extra ont. Vi har hittat ett bra sätt att spela hockey under säsongen, men inte levt upp till det i slutspelet.
– Jag hade betydligt större förväntningar och förhoppningar än det här. Just nu känner jag mig alldeles tom. Det snurrar i huvudet och jag kan inte sätta ord på känslorna.
Han har vunnit mycket, men inget SM-guld och nu dog den drömmen igen.
Frågan är om 38-åringen, som höjt sig och varit LHC:s genomgående bästa spelare i slutspelet. får någon ny chans.
Kontraktet går ut och det är oklatrt om det blir någon fortsättning även om insatserna i slutspelet definitivt borde ha förbättrat möjligheterna.
– Det finns en form av diskussion, men vi får se vart den tar vägen. Jag vet inte. Det är som det är.
Men du står fast vid att du vill spela vidare?
– Jag vill spela vidare och jag vill göra det i LHC. Så här vill jag inte sluta.