Östman hyllar: "Fantastiskt att så många vill komma"

Klas Östman hyllar fansen – före första träningsmatchen mot Växjö. "Fantastiskt att så många vill komma och titta", säger LHC-tränaren.

Klas Östman gillade starten på matchen mot Oskarshamn senast. "Riktigt bra i en och en halv period och det tar vi med oss. Sen stressade vi upp oss efter nåt mål, började jaga och åka blint. Det var frustrerande", säger han.

Klas Östman gillade starten på matchen mot Oskarshamn senast. "Riktigt bra i en och en halv period och det tar vi med oss. Sen stressade vi upp oss efter nåt mål, började jaga och åka blint. Det var frustrerande", säger han.

Foto: Carl Holmqvist

Ishockey2023-08-15 16:00

Linköping HC har inte spelat träningsmatch på hemmaplan på länge.

Men på onsdagskvällen väntar mästarlaget Växjö – inför förmodad storpublik i Saab arena. Det är fri entré och drygt 6 000 åskådare har bokat biljetter. Prognosen landar på 6 500.

– Fantastiskt att så många vill komma och titta. Med tanke på de senaste säsongerna och på att vi började med att släppa in sex mål mot Oskarshamn är det häftigt att intresset verkar vara så stort, säger Klas Östman.

Kan det vara en extra motivationsfaktor?

– Killarna kommer säkert känna att det är något speciellt och att de vill visa upp sig. Sen är vi i ett läge där vi först och främst ska bevisa en jävla massa för oss själva varje dag. 

Med Remi Elie borta tills vidare blir Sebastian Strandberg center mellan Ty Rattie och Taylor Leier. I stället flyttas Christoffer Ehn till Filip Bystedt och Broc Little. Jesper Myrenberg startar som väntat i målet. 

Efter skadan på Elie har LHC nu bara tolv forwards att tillgå, men Östman vill inte säga att letandet intensifierats.

– Vi pratar varje dag, jag och Peter (Jakobsson, sportchefen). Det är hans bord. Men jag skulle gärna se att det kom in en bra spelare.  Vi kommer att ha skador och folk kommer att vara borta.

Vad vill du ha? 

– En bra spelare.

Är det viktigare än en viss typ?

– Klart att det finns en tanke, men det vore dumt att stå här och säga det till dig och så blir det något annat. Marknaden är vad den är och många andra letar. Jag tänker inte måla in mig i ett hörn och säga att vi vill ha just den eller den. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!