MHC-kaptenen: "Alla funkar med alla"

"NHL-schema" med tre matcher i veckan. Skarpt läge var och varannan dag. Den mentala "torktumlaren" ger sig nu Mjölby HC in i när kvalserien till ettan startar.

Lagkaptenen Philip Dimtrén är redo för division 1-kval. Han vill inte jinxa, men visst tror han på att Mjölby HC kan gå hela vägen i kvalserien. Start borta mot Bäcken på söndag och hemmamatcher sedan på onsdag och fredag.

Lagkaptenen Philip Dimtrén är redo för division 1-kval. Han vill inte jinxa, men visst tror han på att Mjölby HC kan gå hela vägen i kvalserien. Start borta mot Bäcken på söndag och hemmamatcher sedan på onsdag och fredag.

Foto: Jens Bollius

Ishockey2020-03-07 08:00

– Vi har en bra grupp där alla funkar med alla. Jag tycker att vi kan säga saker till varandra utan att någon blir sur. Den starka gruppen talar för oss, säger MHC:s lagkapten Philip Dimtrén.

På söndagen drar det i gång borta mot Bäcken i Göteborg. Övriga motståndare är Tyringe, Vänersborg, Borås och Osby.

De två hemmamatcherna mot Tyringe på onsdag och Vänersborg på fredag direktsänds på Öst medias sajter. Det kan bli fler sändningar, beroende på hur det går.

Tränaren Peter Forsén rapporterar att Martin Carlberg och Sebastian Cammerfjord varit småkrassliga, men ska vara tillgängliga. Alla är med. Laget är bra tränat och förberett för en tuff period.

– Vi har gjort en bra säsong, men är inte nöjda. Nu får vi ta match för match, säger Philip Dimtrén efter playoff-segern mot Jonstorp.

Vad säger du om Peter Forséns insats i laget?

–  En hårt drivande coach som verkligen vill att vi ska bli bättre. Han gör mycket för laget som inte syns utåt. Hela ledargruppen gör ett stort jobb, säger lagkaptenen.

Forsén säger så här om sin kapten:

– Han betyder mycket både defensivt och offensivt, driver på och är med i situationer. Det är ansvar på hans axlar, säger MHC-tränaren.

Dimtrén är en spelare med Mjölbyhjärta som redan som 24-åring varit med nio A-lagssäsonger. Han har aldrig spelat hockey någon annanstans än i MHC. Inräknat träningsmatcher har han spelat 42 matcher den här säsongen. Först som center, sedan som ytterforward.

Han tycker att dagens MHC är ett lag som blivit bättre i försvar vartefter. Det finns många unga och lovande spelare, men också äldre spelare som håller än. Som Marcus Schelin, David Bremer och Victor Jigmalm.

– Vi har visat att vi är bra och slagit alla division 2-lag i kvalet. Med lite tur kan det gå vägen, säger han.

Personligt: Namn: Philip Dimtrén. Ålder: 24 år. Bor: Lägenhet i Mjölby. Familj: Sambo Rebecca. Yrke: Snickare. Fritidsintressen: Jobbar och tränar, det som görs mest. Förebild: Kollat på de vanliga, Mats Sundin och Peter Forsberg. Drömresemål: Tillbaka till USA, var med tjejens familj i Florida och New York i fjol. Blir glad av: Tjejen. Blir irriterad på: När man förlorar. Lyssnar på: Allt möjligt. Bästa tv-program: Game of thrones. Favoritlag: Djurgården. Okänd talang: Bra bollkänsla. Hoppas på 2020: "Vill säga avancemang med MHC, men vill ju inte jinxa. Men jag säger det ändå."

Karta: Protrain Arena Mjölby
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!