LHC-trÀnarens kritik mot egna stjÀrnan: "Vet att han gjort fel"

TrĂ€naren Ante Karlsson hade ett snack med Robin Kovacs efter misstaget som sĂ€nkte LHC i Örebro.
– Han vet att han gjort fel, sa Karlsson till Corren.

Ante Karlsson deppar efter slutsignalen i Örebro.

Ante Karlsson deppar efter slutsignalen i Örebro.

Foto: Johan Bernström

Ishockey2025-02-21 04:50

Linköping HC dominerade stort till en början, men Örebro vĂ€nde och vann det enormt viktiga bottenmötet (2–1).

Med bara 18 sekunder kvar av andra perioden avgjorde Ludvig Larsson – sedan LHC-forwarden Robin Kovacs slarvat och tappat pucken i offensiv zon.

– TyvĂ€rr gav vi fullstĂ€ndigt bort det mĂ„let. Helt onödigt, sa Ante Karlsson och skakade pĂ„ huvudet.

undefined
Robin Kovacs.

Vad har du sagt till Kovacs?

– Robin och jag har en kommunikation hela tiden. Vi pratar om saker och ting och om vad som ska göras. Han behöver lĂ€ra sig saker. Det Ă€r inget speciellt. Han vet att han har gjort fel.

TÀnkte du tanken att bÀnka honom i tredje perioden?

– Klart att man tĂ€nker tanken. Jag har gjort det i andra matcher. Men i det lĂ€ge vi var i dĂ„...han Ă€r viktig för vĂ„r offensiv och vi behövde forcera för att kvittera. TyvĂ€rr fick vi inte riktigt till det.

NĂ€r bĂ„de Modo och HV samtidigt förlorade fanns chansen att förbĂ€ttra tabellĂ€get, men i stĂ€llet blev det tvĂ€rtom nĂ€r formsvaga Örebro i tog sig förbi. LHC var en poĂ€ng före, men Ă€r nu tvĂ„ efter.

– Vi kan inte pĂ„verka andra resultat. Det Ă€r 24 poĂ€ng kvar och vi ska se till att göra vĂ„rt jobb. Det Ă€r sĂ„ vi jobbar. Nu Ă€r det Frölunda pĂ„ lördag. Det finns ingen tid att Ă€lta sĂ„ mycket. SĂ„ Ă€r det nog för alla lag. Det du inte har lyckats förĂ€ndra tills nu Ă€r det ingen mening att hĂ„lla pĂ„ med, sa Ante Karlsson.

Kan du gilla spÀnningen eller Àr det bara jobbigt?

– Jag tycker det Ă€r roligt nĂ€r det gĂ€ller mycket. Vad fan, det Ă€r som slutspel i varenda match.

undefined
Ante Karlsson deppar efter slutsignalen i Örebro.

En av de stora snackisarna efterÄt var nÀr hemmamÄlvakten Jhonas Enroth slog ett slag med mÄlvaktsklubban mot LHC:s Lance Bouma.

–Jag skulle vilja sĂ€ga mycket om det. Det Ă€r inte vackert. Jag tycker domarna borde se det. Alla i hallen ser det utom de, sa Ante Karlsson.

Enroth sa sjÀlv till Expressen:

– Jag tycker han ramlar pĂ„ ett oschysst sĂ€tt över mig, jag tycker han inte visar nĂ„gon respekt och dĂ„ blir jag upprörd men det var vĂ€l inte det snyggaste kanske.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!