LHC-tränaren: "Vi ska göra något eller några mål till"

Växjö fortsätter att spöka för Linköping HC i SHL-hockeyn. "Det är en sådan skillnad att få den där sista poängen", sa Klas Östman.

Klas Östman.

Klas Östman.

Foto: Stefan Jerrevång/TT

Ishockey2022-10-13 17:45

LHC-tränaren såg ändå inte alltför besviken ut.

Efter sen kvittering blev det en poäng inför 5 422 åskådare i Saab arena, men till slut 2–3 efter avgörande i straffläggningen. 

Fjortonde förlusten på de femton senaste inbördes mötena med småländska topplaget.

– Hade vi stolparna och lite annat med oss i Jönköping senast var det tvärtom nu. Samtidigt kom vi tillbaka två gånger. Men visst, med så många chanser i power play ska vi göra något eller några mål till där, sa Klas Östman.

Ja, det blev en match som till stor del dominerades av utvisningar. LHC gjorde båda sina mål – Sebastian Strandberg i andra och Linus Hultström i tredje perioden – med en man mer, men hade behövt bättre effektivitet för att möjligen ta det till seger. 

Nu avgjordes det på straffar med Joachim Blichfield som segerskytt.

– Svårt att analysera när det blev så förryckt. Vissa spelade knappt i andra perioden. Växjö är bästa laget i ligan att spela på ledning och vi kom inte åt dem riktigt. Jag gillade ändå att vi inte förivrade oss utan behåll lugnet. Sen är det en sådan skillnad att få den där sista poängen. Det blir så mycket roligare då, sa Östman.

Leksandslånet Tobias Ekberg gjorde sin tredje match i LHC-tröjan och det är ännu inte helt klart om det blir någon fortsättning.

– Han har gjort det bra. Vi hoppas att vi ska hitta en lösning, sa sportchefen Peter Jakobsson.

För hur lång tid? Några matcher till, fram till jul eller hela säsongen?

– Vi hoppas att vi ska hitta en lösning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!