Efter ett års exil i rivalen HV 71 blev det snabb återkomst i Linköping HC för forwardstalangen. Men någon match har hon inte spelat än och det är inte heller aktuellt med comeback i veckans tre (!) hemmafajter mot Leksand, Modo och Luleå i SDHL-hockeyn.
Men ge det lite tid till.
– Det var en jobbig sommar med en del bakslag. Du vet hur det är, i början tänker man att "äh, det är inte så farligt". Men som tur är har jag fått mycket hjälp av folk runt omkring. Det var trist att missa premiären senast, men man får vara rädd om huvudet och inte riskera något. Nu är det betydligt bättre och jag hoppas och tror på spel om ett par veckor, säger Emma Rehn.
Det var på ett landslagsläger i juli som 17-åringen fick en smäll mot huvudet. Hon spelade färdigt matchen, men efter sjukhusbesök konstaterades hjärnskakning.
– På slutet har jag ändå kunna köra mycket fys, så på det sättet ska det vara lugnt. Det känns bra i laget, säger hon.
Linköpingstjejen gjorde ett mycket starkt VM med U18-landslaget förra vintern och skrev i våras på ett tvåårskontrakt med moderklubben där hon redan som 14-åring (!) debuterade i högsta serien.
– För mig var det ett väldigt nyttigt år i Jönköping. Få höra nya röster och klara mig mer på egen hand. HV är en bra organisation som vill satsa på unga spelare, men sen var det kanske några andra saker som inte fungerade lika bra.
– Nu känns det kul att vara tillbaka. Att vara hemma igen och att spela för klubben som är närmast hjärtat, säger Emma Rehn.