Med i veckans panel:
Jonathan Haag, 27: "Född och uppvuxen i Linköping. En inbiten supporter som sedan barnsben har hejat och följt LHC".
Madde Karlsson, 36, "Golftokig tvåbarnsamma från Mjölby som hållit på LHC så länge hon kan minnas".
Andreas Markos Forss, 25: "Jag är en LHC supporter på 25 år som har ett hjärta som klappar för Cluben i med- och motgång sedan barnsben!"
1. LHC presenterade under måndagen forwarden Anthony Greco som nytillskott i truppen. Vad tror du om den raketsnabbe amerikanen? Blir han en flipp eller flopp i LHC och varför?
Jonathan: Kul med en spetsvärvning! Tror han kommer bli en flipp! Bra fart och sinne för mål, precis vad vi behöver!
Madeleine: Jag tror att han blir en flipp då han verkar vara en stark spelare, och gjorde det bra i Frölunda.
Andreas: Jag tror att det är en bra värvning som kommer att bli en stor flipp. Han kan nog passa väldigt bra ihop med någon annan av våra nordamerikanska spelare.
2. Före tisdagens match mot Rögle hade LHC 30 minuter i powerplay utan att göra mål. Det är den dystra statistiken som gäller för LHC. Vad krävs egentligen för att laget ska hitta nät med en spelare mer?
Jonathan: Jag vill se en kille som nästan sitter fast framför mål. Typ en Bouma, stor och stark som ska stå och störa målvakten.
Madeleine: Säger som förra gången att man måste våga komma mer till avslut, jag tycker de är lite fega när det kommer till att sätta puckar på mål.
Andreas: Jag tror att det är ganska enkla saker som behöver ändras. Snabbare pucktempo, spelare framför målvakten som skymmer samt bättre puckhantering.
3. HV71 sparkade Linköpingsbon Tomas Montén under söndagen efter lagets förlust med 0–8 mot Malmö Redhawks. Tankar kring LHC-rivalens agerande och vem tror du blir näste SHL-tränare som får lämna?
Jonathan: Tror det var bäst för HV71 även om det alltid glädjer en LHC-supporter när det inte går så bra för HV! Men nästa coach att ryka tror jag, om det inte blir bättre för Rögle så är det nog Abbott som får gå.
Madeleine: Kanske var det förväntat. Tycker dock att spelarna i HV71 inte visar någon kämpaglädje. Vad det beror på vet jag inte. Kanske är nästa Oskarshamns tränare eftersom deras första trea kom i lördags.
Andreas: Med tanke på hur HV71:s fans reagerade både innan, under och efter matchen mot Malmö så hade de nog inget annat val än att ge Montén sparken. Jag gissar på att nästa tränare att lämna blir Rögles.