LHC-forwardens tuffa kamp: "Om jag ska vara ärlig..."

Hoppet om JVM-spel är inte så stort. Men det finns. "Bra att ha något stort att sikta på och drömma om", säger Elliot Ekmark.

Hinner Elliot Ekmark tillbaka och kan spela JVM?

Hinner Elliot Ekmark tillbaka och kan spela JVM?

Foto: Peter Holgersson

Ishockey2022-06-09 20:30

Det var efter avslutad säsong med A-laget och i en slutspelsmatch med juniorerna (som sedermera tog guld) som olyckan var framme och LHC-kuggen bröt foten. Operationen gick bra, men det är en lång väg tillbaka och frågan är om Ekmark är redo redan till junior-VM i Kanada i augusti?

Dessutom: anses chanserna vara så goda att förbundskapten Tomas Montén vågar ta med honom när truppen presenteras redan om ett par veckor?

20-åringen, som fortsatt hoppar på kryckor, kan bara hoppas.

– Rehaben går och har gått bra hela tiden. Montén har hört av sig för att kolla läget och...ja, vi får se. Det går åt rätt håll, men det går inte att säga om det går tillräckligt snabbt. Man får ta det steg för steg. Om jag ska vara ärlig tror jag att det kan bli tufft att komma med till VM.

– Men oavsett är det bra för motivationen att ha något stort att sikta på och drömma om, säger Elliot Ekmark.

Floridadraftade forwarden var med i vinterns JVM som avbröts på grund av utbredd coronasmitta och frågan är om svåra fotskadan nu sätter stopp för sommarens nya försök. Ekmark, som är född och uppväxt i Linköping, har gjort 79 matcher i SHL och har kontrakt över kommande säsong.

– Det är tufft för psyket att inte kunna träna som vanligt. Framförallt när du har gipset kvar och allt står still. Ska man se något positivt så var det bra att det hände när det inte var många matcher kvar av säsongen. Jag vill inte stressa tillbaka och riskera att det ska påverka resten av karriären, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!