– Vi hade behövt pengarna, sa Klas Östman, tränaren, och log snett efter 2–3-förlusten efter straffar mot Brynäs i finalen i försäsongsturneringen i Scaniarinken.
Efter mål av Markus Ljungh och Broc Little var det 2–0-ledning och till synes full koll med inte många minuter kvar, men vändningen kom och Brynäsbacken Simon Bertilsson såg till att prischecken på 101 000 kronor i stället fick följa med i bussen till Gävle.
LHC?
Fick inga pengar alls.
– Upprörd? Nej, kan jag inte påstå. Men lite småsur är jag allt, sa Östman.
Varför tappade ni? Tillfälligheter?
– Det tror jag inte. Några spelare började plötsligt att spela för att överleva och gav bort pucken i onödan. Det blev lite för försiktigt. Sen var det någon studspuck hit och dit, men ju fler gånger som du får prova studsar det oftast rätt till slut. Det får vi jobba med och prata om framöver.
11 september börjar allvaret. Det roliga. Bara en match återstår före dess, mot Färjestad i Skövde om en dryg vecka. Då tycker sig LHC-tränaren ha sett rätt mycket som trots allt sett rätt bra ut under tre matcher i Södertälje.
Bäst mot Brynäs: bara 19 skott på Marcus Högberg i målet.
– Jättebra. Viktigt att vi känner en trygghet att vi inte behöver spela champagnehockey utan kan behålla lugnet och klara av tuffare perioder utan att det blir panik. Där har vi tagit jättekliv. Folk vet vad de ska göra och känner sig ganska trygga, sa Östman.
Är ni där ni vill vara?
– Det är man väl aldrig? Det är sällan det riktigt blir som man tänkt sig. Viktigast för mig att det börjar synas hur vi vill spela och att spelarna tror på det vi ska göra. Sen är vi långt ifrån färdiga och kommer inte att vara det tills serien börjar heller. I de första träningsmatcherna for vi bara planlöst omkring och det fanns inget mönster alls.
Det var två tröttkörda lag som möttes i finalen och det märktes. Två lag som av de flesta som tippat SHL-hockeyn hamnar någonstans på undre halvan och med mycket att bevisa.
– Förlusten suger. Fan, vi var för här för att vinna. Samtidigt får man inse att det var en träningsmatch och att livet går vidare. Nu har vi två veckor på oss inför seriestart. Jag tycker vi har tagit stora kliv den här veckan. Till och med hoppat över några steg, sa backen Max Lindroth.
Det ser inte så stressat ut.
– Nej, nu är det mer att hålla pucken inom laget. Vi har pratat mycket om att inte kasta bort så många puckar. Att mest tvingas jaga tar en massa energi.