LHC-favoriten bryter med HV 71 – oklart varför

LHC-bekantingen Anton Karlsson har under oklara former hastigt lämnat HV 71.

Anton Karlsson.

Anton Karlsson.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-01-29 15:07

– Det stämmer att han har lämnat, det är tråkigt för det är en bra spelare som har gjort det bra, säger tränaren Stephan Lundh till Aftonbladet.

Enligt tidningens uppgifter har det på något sätt skurit sig med klubben och efter fredagsträningen ska Anton Karlsson ha packat ihop sina grejer och lämnat. 27-årige backen spelade mot Växjö på torsdagen och tanken var att han även skulle ha varit med i helgens match mot Luleå.

– Jag vet inte vad som har hänt. Det är klart att man inte ska vara kvar om man inte själv vill vara det, säger Stephan Lundh.

Efter många år i Linköping skrev fansfavoriten inför förra säsongen överraskande kontrakt med Cleveland Monsters i AHL. Det gick bra och det fanns förhoppningar om en fortsättning i Nordamerika, men när det var så ovisst med vad som skulle hända med AHL valde 27-åringen spel i Sverige.

I HV 71.

Värsta rivalen.

Nu lämnar han alltså och det är oklart hur hockeyframtiden ser ut. Samtidigt är det ingen hemlighet att LHC är på jakt efter ytterligare en försvarare, men Corren har i nuläget inga indikationer om att Anton Karlsson skulle vara aktuell för en återkomst.

– Han har bett själv om att få lämna, det är det jag kan säga. Jag har inte varit med om den här situationen att en spelare vill bryta kontraktet på det här sättet, säger sportchefen Johan Hult till Aftonbladet.

Vi söker Anton Karlsson och LHC:s general manager Niklas Persson för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!