Omskrivna nyförvärvet fortsätter att göra mål och poäng, men den här gången var förgäves. Efter fyra vinster på de fem senaste matcherna tog det tvärstopp.
Färjestad vann med hela 5–1 och det är svårt att inte ange LHC:s långa frånvarolista som en av förklaringarna. Sju mer eller mindre ordinarie spelare – inklusive poängkungen Broc Little – var borta sedan innan och under matchdagen försvann även sjuke Jonas Holös.
Det märktes.
Det var för många borta på en och samma gång.
– Manfall deluxe. Men vi spelar med det vi har och kan spela bra ändå. Stundtals tyckte jag att vi visade det, sa Markus Ljungh.
Har du varit med om något liknande när det gäller spelare som saknas?
– Nej, inte så extremt. Det är många borta och det är inte optimalt, men vi måste ju spela ändå och mentalt gå in med en bra inställning för att vinna oavsett vad. Det var jävligt synd det som hände med exempelvis Broc senast, men vi får inte tänka för mycket på det eller använda det som en slags ursäkt.
Med facit i hand kanske det är bra att lördagsmatchen mot Brynäs skjuts upp.
– Ja, det är klart att det är.
Och sedan väntar Oskarshamn.
– Då tappar vi tre till. Man får se det som positivt att många yngre tar för sig och får chansen.
Innebär det att du som en av de mer rutinerade får ta ett större ansvar?
– Jag försöker bara spela så bra jag kan och hjälpa till på bänken så mycket som det går. Men man får inte heller glömma bort sig själv.
En rejäl uppryckning syntes efter centerns snygga reducering i fem mot fyra i andra perioden, men trots en helt annan intensitet under första halvan av de avslutande 20 minuterna räckte det inte. När Jacob Peterson satte 1–4 var det avgjort och den samlade känslan var att LHC vägde för lätt i avgörande situationer mot skickligt motstånd.
Det var främst en svag och blek start, där inget hände framåt och det var för släpphänt bakåt när Färjestad skaffade sig två måls ledning redan i första perioden. Niklas Lundström, målvakten, hade också en mörk kväll efter några vassa insatser på slutet.
– Jag vet inte om Färjestad hade så många fler vassa chanser än de som de gjorde mål på. Vi blev hårt straffade. Frustrerande att hamna i en uppförsbacke nästan direkt, men vi får tänka positivt. Vi har gjort många bra matcher på slutet, men nu blev det som det blev, sa Markus Ljungh.