– Fantastisk känsla att spela när det är så här i arenan. Det betyder så mycket och ger oss extra energi, sa Niklas Persson.
Lagkaptenen, som fått en hel del kritik för bristande poängproduktion under säsongen, har nu plötsligt svarat för poäng i fem matcher i rad. När Linköpings HC utklassade HV 71 med 5–1 svarade han för både mål och assist.
– Äh, det där med poäng är inte så mycket att fundera på. Det där brukar komma i klump. Viktigast är att alltid bidra med hårt arbete. Gör jag inte det skulle jag vara betydligt mer besviken än om jag inte gör någon poäng, sa han.
LHC har varit glödhett under januari, sprudlar av självförtroende och tog sjätte segern på de åtta senaste matcherna. För första gången på flera år var det fullsatt i Saab arena och 8 500 åskådare tackade för uppvisningen med stående ovationer i flera minuter på slutet.
Lyfter laget
Niklas Persson sa:
– Svårt att sätta fingret på exakt vad det betyder, men klart att det är viktigt och att det lyfter laget. Om det nu fanns någon som inte var på tårna före nedsläpp blev det de automatiskt när det var sådant tryck i hallen. När det är så här i Linköping är det svårslaget. Jag tycker i och för sig att det oftast är bra drag även när det inte är fullt.
Sebastan Karlsson höll med.
– När det är sådant här tryck på läktarna är det inte många som slår oss i Sverige. Det är underbart.
LHC tog chansen att ytterligare förbättra sitt läge i toppstriden, även om den spelmässiga insatsen inte var av samma klass som det presterades mot Frölunda för en vecka sedan. Nu var det ett måls ledning efter en period – som ökades till tre måls differens när det länge inte stämde något vidare i den andra.
Ful tackling
Jakob Lilja tryckte in viktiga 3–1 innan Garrett Roe och Niklas Persson klapp-klapp-spelade fram Chad Billins till 4–1 i öppen bur – med 22 sekunder kvar av perioden. Hur snyggt som helst i numerärt överläge, sedan HV-forwarden Mattias Tedenby fult bentacklat Gustav Forsling och blivit utvisad.
Efter matchen bad Tedenby om ursäkt.
– Jag var arg. Det var väldigt dumt av mig att brinna till på det sättet. Jag hoppas det är okej med Forsling, sa han.
LHC tog nionde vinsten på de elva senaste mötena mot värsta konkurrenten i de prestigeladdade E4-derbyna och till slut var det inget snack.
– Vi gjorde mycket som var bra, men du får inget gratis mot så bra motstånd, sa Johan Lindbom, HV-coachen.
Klas Östman, assisterande LHC-tränaren:
– Alla visste att det skulle bli mycket folk och det var som om vi flög fram i början. Men det är en hårfin gräns mellan gott självförtroende och att bli överkonstruktiv och vi krånglade till det för mycket några gånger.