LHC:s general manager Fredrik Emvall bekräftar för Corren att det med största säkerhet inte blir någon fortsättning för forwarden, som under säsongen hämtades in från Malmö och på 39 matcher svarade för 16 poäng.
Nu har han fått besked om att han kan leta efter en ny klubb till nästa säsong.
– Jens har gjort det bra, men som det ser ut just nu har vi ingen plats för honom, säger Emvall.
Tidigare under onsdagen presenterades som väntat målvakten Jacob Johansson och doldisbacken Emil Kristensen. Den sistnämnde var under senaste säsongen mestadels utlånad från Rögle till Oskarshamn, men LHC ser en hög potential i danske landslagsbacken med sina främsta förtjänster i offensiven.
– Han var på väg till oss redan i julas när vi hade några backar borta, men då blev det inget. Han har inte fått den utveckling som han vill och vi tror att han ska passa in hos oss, säger Emvall.
Med Kristensen invärvad och Växjöduon Niclas Lundgren och Eddie Larsson på ingång (presenteras efter slutspelet) återstår därmed bara en backplats att fylla till nästa säsong. Det har under de senaste dagarna spekulerats i både Elias Fälth och Mattias Karlsson som ersättare till toppbacken Jonas Junland, men det förnekas bestämt av Emvall.
– Nej, de är inte aktuella, säger han.
Tittar ni i Sverige eller utomlands?
– Det blir en utländsk spelare.
När kan det vara klart?
– Inom kort, hoppas jag.
På forwardssidan är tio spelare helt klara. Emil Sylvegård (Luleå) och Vilmos Gallo kan också räknas in i den kategorin. Minst ytterligare en anfallare ska värvas där målet är att hitta någon tänkt för de två första kedjorna.