– Det är ju en liten sak med division 2-hockey när ett coronavirus finns över hela jordklotet, men det känns som om benen slagits undan. En otrolig besvikelse. Det är punka på en bra säsong för hela Mjölby hockey, säger MHC-tränaren Peter Forsén.
Efter Svenska ishockeyförbundets beslut på söndagen att avsluta säsongen och att det inte blir någon upp- eller nedflyttning så står det klart att MHC:s säsong är över och att laget får börja om i division 2 i höst.
MHC hade en fin formkurva där Jonstorp besegrades i playoff. Sedan kom Mjölbylaget stärkt till kvalserien, och vann först borta mot Bäcken med 6-3. Det följdes upp med seger på straffar, 3-2, hemma i Protrain arena mot Tyringe.
Men när kvalet sedan skulle fortsätta, bland annat med ny tv-sändning, mot Vänersborg hemma på fredagen så ställdes den matchen in. På söndagen, när MHC skulle mött Borås borta, kom så beskedet från förbundshåll att hockeysäsongen avbryts.
Det betyder att Tyringe och Borås blir kvar i division 1 och att Mjölby HC, Bäcken, Osby och Vänersborg blir kvar i division 2.
– Man är inne i en bubbla och vill spela om det. Det känns jobbigt. Men livet går vidare, säger Peter Forsén.
MHC har ett möte med spelarna på måndagen och sedan avslutas säsongen. Isen tror han släpps kort därefter när även juniorhockeyn avslutats. Peter Forséns känsla är att många både spelare och ledare i MHC nu har ett sug att fortsätta nästa säsong.
– Det ser bra ut för framtiden, tycker tränaren.